Citat:
Ursprungligen postat av
SituationStockholm
Försök att hämta ut paketet om det inte kostar, sen får du avgöra vad du ska göra efteråt och vad det innehöll.
Citat:
Ursprungligen postat av
OneTap
öppna o kolla?

:P
Om paketet innehåller droger eller någonting annat olagligt och polisen har valt att släppa igenom det, så kan jag göra mig skyldig till brott om jag hämtar ut det. Även om jag inte har någon aning om vad paketet innehåller (vilket är fallet).
Citat:
Ursprungligen postat av
triptyken
Han kanske är nojjig att det är nån legal pryl, typ en kallelse till domstol utomlands? Eftersom det är rekommenderat brev måste han visa att han mottagit den på posten - allt han har nu är avi'n
Jag tänker att det kan vara någonting liknande, ja. I så fall vill jag gärna ta emot brevet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Dryckeshorn
Nej, du ska inte kunna hämta ut paket till hennes namn - det är emot nästan alla kurirers regler.
Finns det inte risk för att hon skrivit dig som anhörig/fader hos det andra landets myndigheter eller konsulat? Sen har någon gjort en miss där, och adresserat dokument till henne istället för dig.
Scam vet jag inte vad det skulle gå ut på, mottagaren får i och för sig en kvittens när paketet hämtats ut. Skulle kunna vara en juridisk scam av nåt slag.
Jag har själv sett till att jag är skriven som min dotters juridiska fader - både i Sverige och i min dotters hemland.