Många saker, och behåller dem av olika anledningar. Hade en noname-ryggsäck i 15 år ungefär för den var perfekt. Ca. 35 liter, inte för stor, inte för liten. Hade den kvar fast dragkedjorna gav upp och det hängde trådar, pensionerade den när ena axelremmen gav upp. Hade redan köpt ett par nya, men den gamla hade bättre passform och rymde mer.
Min dator är 12 år. Var väl top of the pop på den tiden. Bytt hårddisk till ssd, gpu och satt i mer minne vid olika tillfällen.. Den fyller sin funktion fortfarande utan att krångla. Inget sentimentalt värde, bara bökigt att behöva flytta över allt och börja bråka med Win11.
Cykeln är en femväxlad Monark från 93 som förvaras inomhus när den inte används, rullat många mil med endast byte av däck och framhjul (efter ett missöde) Smörjer upp den varje år när jag tar fram den.
Använder oftast bruksgrejor tills de är slut.
__________________
Senast redigerad av Onanikrem 2025-07-30 kl. 03:55.