Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel-Ben-ny
Jag tror inte på babbar, dom för fega för att slåss man man utan startar bara om dom är i numerärt överläge. Möjligen bara en störig babbe och en jugge som fick nog.
Jag åkte en del i slutet av 90-talet med buss till Zagreb och där brukade det med allt för ofta vara tjafs, dock inget som urartade som detta.
Det som det självklart handlade om var i vanliga ordning att man tänkte mest på sig själv och skänkte inte den blekaste tanke på hur andra kände vid att man fällde sin stol så långt ner som möjligt osv. men då ska man också ha i åtanke att en bussresa tar både längre tid och är mer krävande.
De som var absolut värst och tjafsen oftast började från var bosnier.
Sedan dess har jag bara försökt undvika dem så mycket som möjligt.
Nu var det en som påstod att han var på flyget och de svängde sig med engelska, så kan omöjligt tänka mig att det är en bosnier, men vilken nationalitet är den stora frågan, en etnisk svensk och som är så korkad att han vill slåss på ett fullsatt flyg existerar inte. För svenskar är säkerhet A och O.