Funderar på att dra till Köpenhamn. Vad kan man göra som är kul där?
Finns det någon tråd här med tips på aktuella events? Om inte, kan man skapa en sådan tråd?
Strunt i hororna och de köttsliga lustarna och fokusera istället på det verkligt roliga du kan hitta på i Köpenhamn. KNARKA!
Det finns ett fint utbud av kvalitetsknark bara ett par meter ut från Centralstation.
Det finns bra uppåt-grejer, bra neråt-grejer, och allt däremellan!
Men kom inte dit som en sådan uppenbart oinsatt nybörjare för då blir du troligtvis blåst om du inte träffar på rätt person.
Om du går till Nyhavn så i änden finns en gångbro över till ett område med en 'food court'. Där kan du köpa valfri alkoholhaltig dryck (och mat), ta med dig, vandra iväg och sätta dig på kajen och njuta av friheten. Framförallt trevligt vid fint väder.
Nu är ju pusher street stängd. Men rätt chill att bara ta en öl i Christiania. Inte så lång promenad från det 'food court' stället.
Sen kan du kolla sarkofagerna i Glyptoteket.
__________________
Senast redigerad av Kinaski 2025-07-22 kl. 21:26.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!