Citat:
¨
För 20-30 år sedan var det jag o mina polare som hängde där o söp & badade o hade kul, nu är det blattarna. Jag måste säga att jag faktist blev glad av att se dem vara där o umgås - utan dem hade det varit folktomt & öde. Var vi inhemska håller hus nuförtiden har jag undrat länge, inte fan är vi ute på stan eller på badplatser eller liknande längre - stan där jag bor håller på att dö ut - de enda som håller lite liv i stan är invandrarna, dessa kan man fortarande se ute på kvällar & helger, jag antar att vi andra sitter hemma för oss själv o spelar bingolotto eller något sådant, inte fan är vi ute o umgås. Utan svartingarna så hade stan varit fulltständigt död - en sorglig utveckling men det är ej invandrarnas fel utan vårat eget då vi tydligen prioriterar att sitta hemma istället för att vara ute. Mina egna barn är likadana har försökt uppmuntra dem att gå ut & dricka öl o leva lite - men nej det är inte av intresse, sitta hemma är roligare.
Du tror inte det kanske beror på att var man än vänder sig som svensk i utemiljö, så är det fullkomligt nedslående med mängden invandrare och det är liksom inte heller den bästa sorten, man vill ju bara slippa det hela. När jag var tonåring, så rörde sig invandrare väldigt sällan ens utanför sina egna ghettoområde, nu är det exakt tvärtom.
Om det dessutom skulle finnas något ställe med en större ansamling svenskar, så tar det inte lång tid innan någon invandrare får upp ögonen för det och sedan är det kört.
Jag har åkt runt till massa hålor här i Skåne under sommaren för jag tycker det är ändå lite till allmänbildning att ha lite koll på närområdet och överallt slås jag också just av detta. Det bor garanterat inte mycket invandrare i de där hålorna och ändå är det liksom bara dem man ser ute.
Sedan så är det ju en helt annan invandring vi har idag mot förr, då jobbade ändå de flesta invandrare. Dessa som vi har nu är mer som någon typ av året-runt-turister som bara glider runt, slår ihjäl tiden och vill uppleva så mycket som möjligt, samt får boende och betalt av staten för det, samtidigt som detta kväver oss själva allt mer på alla sätt och vis
__________________
Senast redigerad av Kammadaj 2025-07-19 kl. 17:15.
Senast redigerad av Kammadaj 2025-07-19 kl. 17:15.