Citat:
Ursprungligen postat av
zombie-nation
Du förstår att inte alla gör fel av stress, utan att en del faktiskt inte bryr sig om sitt jobb?
Och du tror att det handlar om en sådan sak i det här fallet? Att någon skulle skita i att meddela vårdpersonalen trots att det måste varit uppenbart att det skulle kunna leda till allvarliga skador eller död?
Jag tror mer att det gick till så här. En stressad människa på sjukhuset ringer upp den nya administratören. Administratören antecknar, plockar om lite i schemat men aktiverar av misstag aldrig besöken. Hemtjänstens personal vet om att den äldre är inlagd på sjukhus och att sjukhuset meddelar dem när denne skrivs ut. Administrativa personalen förväntas inte kontrollera huruvida hemtjänsten gör sitt jobb. Sjukhuset förväntas inte kontrollera att administrativa personalen hos kommunen gör sitt jobb. Och hemtjänstens personal förväntas inte kontrollera varken sjukhuset eller administrationen. Faller då något mellan stolarna kan det ta alltför lång tid innan det upptäcks.
Detta är heller inget unikt för offentlig verksamhet, försök samverka med hantverkare inom privat sektor säger jag bara..