Citat:
Ursprungligen postat av
coli
* Ta med några tomma PET-flaskor genom säkerhetskontrollen. Fyll dem med kranvatten inne på Arlanda. Finns till och med speciella kranar för det.
* Vill man köpa annan dricka är den billigast i kylskåpen inne på första stora taxfreeavdelningen, ofta två till ett inte helt hutlöst pris. Är mycket billigare än på flygplanet eller i någon restaurang/mindre butik längre fram.
* Ta med färdiga mackor, bullar och frukt. Går utmärkt genom säkerhetskontrollen.
* Pocketböcker och någon tidningsblaska går också bra att köpa.
Undvik alla andra inköp i ”taxfree”-avdelningen.
Även tobak, alkohol och parfymer. Testa gärna dofter och provsmink 😀 - men köp det sedan i vanlig butik eller på nätet.
Taxfree-området på Arlanda är rent bondfångeri. Låtsasbilliga ”skattefria” priser som är rena bluffen och jättedyra. Ingen vettig människa borde handla där. Möjligen ursäktas den som är i nöd för att man glömt någon toalettpryl hemma.
Tack för tipsen!
Vattnet smakar bra i sverige men utanför norden är kranvattnet inte lika gott(ibland odrickbart).
Jag ska bli bättre på att förbereda med lite frukt/mackor/snacks att ta med👍
Vill inte ge pengar till något som inte är värt mer än vad dom tar inne på ica😁