Citat:
Ursprungligen postat av
Hundskit89
Hur fan blir man av med en psykopatmås? Seriöst.
Jag är helt jävla desperat.
Jag har en fiskmås som bestämt sig för att min tomt är hans personliga getto. Han driver nån maffiaverksamhet här ute.
Första veckan satt han på skorstenen och vrålade som om han blivit besatt av Satan. Tänkte ”okej, naturen, fine”. Andra veckan tog han med hela släkten.
Värst är att han går till direktangrepp. Har blivit dykt på när jag gått ut med soporna. Han siktar mot huvudet. Jag har fått börja gå med paraply som sköld. Grannarna tror jag är dum i huvudet.
Jag börjar seriöst tro att han är självmedveten. Han stirrar på mig. Han väntar på att jag ska öppna dörren. Han har noll respekt eller rädsla.
Jag vill inte begå brott. Men jag vill inte heller bli psykiskt knäckt av en jävla mås…
Först tänkte jag fråga hur det mås, men insåg sedan att jag nog borde hålla truten.
Du får vänta ut den, den har mycket riktigt ungar någonstans och snart är dessa stora nog att klara sig själva. Så fortsätt med paraplyet.