2025-07-11, 07:56
  #37
Medlem
Karlastars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RobieBwoi
Precis. Sossarnas civilminister gjorde ju en hitlerhälsning. Helst plötsligt hade alla (när man skulle försvara henne) gjort massa hitlerhälsningar i tonåren.

Men det är så sossar arbetar. Förtryck när det passar, normaliserar när det passar.

Kan vi anta att Lena Melin tyckte det var normalt också?
Citera
2025-07-11, 08:04
  #38
Medlem
moralhoras avatar
Ser fram mot fler uthängningar av familjemedlemmar till ledande politiker som har fel åsikter nu när bollen väl satts i rullning. Har man öppnat dammluckan för vad som är okej så brukar det ena leda till det andra...
__________________
Senast redigerad av moralhora 2025-07-11 kl. 08:28.
Citera
2025-07-11, 08:28
  #39
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av moralhora
Ser fram mot fler uthängningar av familjemedlemmar till ledande politiker som har fel åsikter nu när bollen väl sats i rullning. Har man öppnat dammluckan för vad som är okej så brukar det ena leda till det andra...
Det kommer absolut att bli ett mer "publiceringsvänligt" klimat framöver. Numera är det inte bara kändiskåta familjer som frivilligt exponerar sina familjemedlemmar, vi kommer att få "fina" familjeporträtt av alla politiker. Polariseringen är oundviklig, och i förlängningen väntar social oro.

Melins skadeglädje visar en starkt bidragande mekanism till det nya samhällsklimatet. Opinionsbildarna är de nya megastjärnorna (eller i varje fall är det vad dom vill vara).

För att journos, opinionsbildare och tyckokrater ska vara relevanta och överrösta varandra måste de skrika hårdare och exponera andra människor alltmer. Detta eftersom deras egna liv inte är intressanta för pöbeln.

Nästa steg i cykeln är att tyckonomernas egna anhöriga synas i sömmarna. Vad rör sig Melin i för kretsar? Hur mycket och vad handlar hon på Systembolaget?

Anden är släppt ur flaskan och vi kan se fram mot en framtid med en jävla massa "mudslinging".
Citera
2025-07-11, 09:41
  #40
Medlem
immenhusens avatar
Hon jämför alltså en 15-åring med politiska åsikter bortom hennes egna, med aktivt gängkriminalitet barn som skjuter ihjäl andra människor? Grabben har hängt upp flygblad och tränat kampsport, inte aktivt försökt förstöra andra människors liv.

/AI
Citera
2025-07-11, 09:44
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karlastar
Men det är så sossar arbetar. Förtryck när det passar, normaliserar när det passar.

Kan vi anta att Lena Melin tyckte det var normalt också?

Till skillnad från vilka då?
Citera
2025-07-11, 10:07
  #42
Medlem
ylnos avatar
Lena Melin och övriga på aftonhoran, är verkligen bottenskrapet av människor.
Citera
2025-07-11, 11:02
  #43
Medlem
SoberZealots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av najah-al-shammari
Aftonbladets Lena Mellin berättar om sin skadeglädje när Johan Forssells son hängs ut i media.



https://www.expressen.se/nyheter/pol...e-skadegladje/


Diskutera era åsikter om Lena Mellins skadeglädje.
Hon är ond, förmodligen lika ond som sonen. Men nu har rödingarna makten, och då gör de vad de vill.

Det är ju bara att se på rödingarnas bodycount och sedan nazisterna, så inser man att rödingar är lika galna. En dödar politiskt, den andra genetiskt. Och i ärlighetens namn, så spelar det ingen roll för mig om man dödar mig för att jag är genetiskt degenererad eller om det är för min politiska åsikt.
Citera
2025-07-11, 11:37
  #44
Medlem
Varför skriver denna Lena att det är "yttersta, våldsbejakande högerkanten"?
Är inte nazism, eller nationalSOCIALISM som det heter, vänsterkanten?

Varför frågar sig inte Lena om varifrån organisationen expo har fått denna information ifrån?
Kartlägger de viktiga personers familjer i hemlighet?
Är det inte åsiktsbrott/åsiktsregistrering de sysslar med?
Hemlig underrättelseverksamhet får väl inte förekomma i Sverige?

Är det bara jag som tycker detta är läskigt att man sysslar med det här? Lena verkar dock omfamna detta.
Citera
2025-07-11, 16:46
  #45
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trewq
Som Strömmer sa på nyheterrna igår: detta är en positionsförflyttning av vad som är tillåtet av vänstern att hänga ut och åsiktsregistrera politiska motståndares minderåriga barn. Vänsterextremister fattar inte vad de satt igång med sitt "goda hat".

Ser fram emot och hoppas att högerns alternativmedia svarar med samma mynt och utan skrupler nagelfar varenda en sosses, vänsterpartists och miljöpartists maka/make, sambo, minderåriga barn, förälder, vänkrets och kollar vilken skit det går att skrapa fram.

Brottsregister?
Skulder hos Kronofogden?
Medlem i AFA eller annan vänsterautonom organisation?
Antisemitism?
Missbruk? Psykisk ohälsa?
Civil olydnad?
Demonstrationer med tvivelaktigt syfte?

*Poppar popcorn och lutar mig tillbaka*
Exakt.

Jag lägger inga känslor i det hela, jag är bara övertygad om att vi kommer att få en allt smutsigare debatt framöver som kommer att drabba tredje man, eller som i det här fallet barn och ungdomar som inte landat i sin politiska mognad än. I förlängningen ser vi givetvis revolter, upplopp och inbördeskrig baserat främst på etnicitet.

Biologiskt är vi programmerade att värna vår egen avkomma, så ett klantänkande är bara naturligt. Vare sig det är moderater, NMR, VPK eller islamister. Men nu ska vi dra barnen i medias smuts, välkommen du sköna nya värld.
Citera
2025-07-11, 16:54
  #46
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av darkestpassenger
Du har helt rätt.

Det hemska är att Lena Melin känner skadeglädje över en omyndig person.
Det är ofattbart hur vänstern saknar gränser och anser att det goda hatet aldrig behöver sansa sig.

Det gör hon inte. Artikeln berättar hur hon upplever skadeglädje över att Forssell får äta upp sin dubbelmoral. Att det skulle handla om sonen är påhittat av Moderaternas propagandaavdelning som använder taktiken att använda denne don som ett verktyg och ett medel att skydda Forssell, Kristersson och regeringen. Fokuserar man på honom och försöker få medievinkeln att handla om det avleder man uppmärksamheten från Forssells dubbelmoral.
Citera
2025-07-11, 16:57
  #47
Medlem
Molekyl3ns avatar
En tvättäkta hycklande afa anhängare, kunde inte bry mig mindre om hur dessa "tänker"(?), men klart som fan dessa masspsykoser till stenkastare njuter av det här, men man blundar ju självklart när det gäller en själv och det har man ju alltid gjort.
Kasta inte sten i glashus.

Blir det jobbigt för dessa däremot kan de ju alltid åka på några veckor till Gambia på "solsemester".

Tycker någon kan dra åt hårt i scarfen och hålla tills jag säger till...
Citera
2025-07-11, 17:10
  #48
Medlem
pestloppans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av darkestpassenger
Du har helt rätt.

Det hemska är att Lena Melin känner skadeglädje över en omyndig person.
Det är ofattbart hur vänstern saknar gränser och anser att det goda hatet aldrig behöver sansa sig.

Mellin känner skadeglädje över minister Forssell och hans höga svansföring. Ingenting annat! (Och det är vi f.ö många som gör).

P.S. Gör dig inte dummare än du är, det är nog plågsamt ändå!
__________________
Senast redigerad av pestloppan 2025-07-11 kl. 17:19.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in