Citat:
Ursprungligen postat av
Fieldstream416
Hur lägger du upp träningen med 22lr? Stående skytte på tavla varvat med älg? Kör du med eller utan käpp?
Kör både stående och sittande och med och utan käpp. Sitter ibland på pass på drevjakter och vill därför även kunna skjuta sittandes.
Skjuter som standard både på tavla (Har några olika måltavlor att välja mellan och några av dem är med djurmotiv. Det är bara att printa ut i a4 eller a3 på någon av skrivarna på jobbet.) och vandrande mål (triangelmål).
Ibland fäster jag målet på en tunna hängandes i snöre så att det rör lite på sig. Inte alltid man får en perfekt bredsida i skogen heller, så lika bra att öva på att träffa lite från sidan för att veta hur man då ska tänka och placera skottet. Kan även sätta målet uppe eller nere i en slänt för att även öva på att skjuta uppåt eller neråt och inte bara rakt fram.
Hade tidigare självmarkerande 4+1 snurrmål som jag sköt mycket på, men det har gått sönder. Får väl skaffa nytt för det var hyfsat kul.
Brukar bara skjuta älgbanan med klass 1 studsare. Vildsvinsbanan likaså.