Citat:
Ursprungligen postat av
Jonas1968
Fortfarande så skall det inte gå att koppla bort fartspärren endast genom knapptryckningar om det skall räknas som en elcykel.
Nu gäller mitt lilla tillägg om en tanke på el moped, På gamla modellen av Super Soco gick det med lite speciella knapptryckningar på kontrollen samtidigt att hålla in bromsen o lite till, att koppla bort fartbegränsningen. funkade rätt bra ända tills kablar smälte, elektronikboxen brann upp, batteriet halverade sin livslängd. Alla dessa saker var för klena för sådana effektuttag (motorn sa inte nej till mera kräm)
Denna funktion är borta nu på de senare årsmodellerna, men det finns firmor som säljer uppgraderings kit som är gjorda för att hålla till ovanstående.
Angående Epa fordon som en del skriver om så är dom gjorda från början att funka som en vanlig personbil, sedan elektroniskt strypt, likaså med motorcyklar som är strypta till en klass med med lägre försäkring (hästkraft/kilo).
Har själv en billig el mtb från Biltema (max 25 km/tim) det räcker åt mig i dryga backar på långturen.