• 2
  • 3
2025-09-04, 23:56
  #25
Medlem
killawifes avatar
Jag har själv en sån rawbike med gashandtag. Den ska egentligen gå som klass 2 moped och måste vara försäkrad. Min är dock inte det än.
Citera
2025-09-07, 13:49
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jonas1968
Fortfarande så skall det inte gå att koppla bort fartspärren endast genom knapptryckningar om det skall räknas som en elcykel.

Nu gäller mitt lilla tillägg om en tanke på el moped, På gamla modellen av Super Soco gick det med lite speciella knapptryckningar på kontrollen samtidigt att hålla in bromsen o lite till, att koppla bort fartbegränsningen. funkade rätt bra ända tills kablar smälte, elektronikboxen brann upp, batteriet halverade sin livslängd. Alla dessa saker var för klena för sådana effektuttag (motorn sa inte nej till mera kräm)
Denna funktion är borta nu på de senare årsmodellerna, men det finns firmor som säljer uppgraderings kit som är gjorda för att hålla till ovanstående.

Angående Epa fordon som en del skriver om så är dom gjorda från början att funka som en vanlig personbil, sedan elektroniskt strypt, likaså med motorcyklar som är strypta till en klass med med lägre försäkring (hästkraft/kilo).

Har själv en billig el mtb från Biltema (max 25 km/tim) det räcker åt mig i dryga backar på långturen.
Citera
2025-09-09, 14:32
  #27
Medlem
kim-bong-ils avatar
De flesta elcyklar har en kontakt där du kan koppla in ett gashandtag.
Om den är 250watt kan du bara plocka av kedjan så har den tekniskt sett ingen fungerande vevanordning och kommer inte att gå över 20km/h såvida du inte är anorektiker.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in