• 4
  • 5
2025-10-22, 10:24
  #49
Medlem
george.sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ljungbybon
Att det blir någon grad varmare, lite mer regn och någon ökning av livets gas CO2, detta är bara positivt!
Tycker allting växer mycket bättre idag än för 50 år sedan, och detta beror säkert på klimatförändring.
Borde finnas ett parti som vill ha ännu mer grönska, bättre skördar för jordbruk, fler dagar med badväder, ja alla positiva saker livets gas CO2 leder till.
Lyssnade på vad Putin hade för synpunkter om den tilltagande grönskan längre norrut, och han var nästan euforisk hur detta skulle omskapa Sibirien till grönskande oas!
Och därför kommer han gynna förbränning av kol i kraftverk till varje pris.
Likadant borde väl folk i Sverige som bor långt uppe i Norrland tycka, vi vill ha grönska och fint badväder på sommaren vilket det blir av klimatförändringen.

Så frågan är givetvis, vad tycker främst norrlänningar om att vi får mer grönska, bättre jordbruk, mer badväder på sommaren, och alla andra positiva effekter klimatförändringen leder till?

Med kortare och mildare vintrar så gynnas även vilt som älg.

( Men inte ren, dom är alltid drabbade oavsett om det är sträng vinter, mild vinter, ingen snö eller
för mycket snö - dom kräver ALLTID extra insatser för att utfodra renarna och flytta dom med lastbil )
Citera
  • 4
  • 5

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in