• 1
  • 2
2025-06-30, 18:32
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hedningen001
Inget nytt, så har Kalmarborna haft det i drygt 20 år.

Fullt rimligt att en begravningsplats har en neutral lokal. Vill man ha en kyrklig begravning löser man det med sin lokala församling.

Kalmarborna har haft en muslimsk del på Norra Kyrkogården sedan 1999. Där finns även Heliga Korsets Kyrka. 2020 så bestämde man sig för att utöka den för att få plats för fler muslimer på kyrkogården.

Det måste svida i hjärtat hos Kalmars muslimhatare.

https://www.svenskakyrkan.se/kalmar/...avningsplatsen
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sm...dra-religioner
Citera
2025-06-30, 19:48
  #14
Medlem
HBTKuks avatar
Så jävla kul. Bara i Sverige.

Prästerna tror inte längre på gud, de har bara blivit mysfarbröder som inte sällan uppskattar barn lite för mycket.
Citera
2025-07-02, 08:35
  #15
Medlem
Iradeorums avatar
Inget att bry sig om. Den svenska kyrkan har egentligen inte varit något annat än en statlig myndighet sen lutheranismen infördes för 500 år sen. Man för ut de budskap staten befaller. Sen en tid tillbaka är det kulturmarxism. Paradoxalt nog kan den svenska kyrkans självförintelse bana väg för ett andligt uppvaknande.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in