2025-06-14, 17:50
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 7hhh
Bara demokrater som utövar politiskt våld.

Vad är det för trams. Källa på det då tack.
Trump framför allt men också hans cronies är de som genom sin retorik splittrar USA. Som utmålar demokrater som USA:s fiende.

Det är med största sannolikhet en radikaliserad Trumpsupporter som gått på Trumps lögner.
Men vi får se. Det är bara en fortsättning på den splittring och allmänna kaos som wannebe Hitler skapat.
Citera
2025-06-14, 17:50
  #14
Medlem
Jag gissar på inbördeskonflikt. Någon tokig dem-anhängare som gått bananas.

Svårt att se vad motståndarsidan skulle få ut av detta.. Men det är klart, finns säkert galningar där med. Håller det dock som mindre sannolikt.
Citera
2025-06-14, 17:52
  #15
Medlem
Gesaffelsteins avatar
Förstår inte riktigt varför de är så snabba med att gå ut med att det var en "fake cop" som gjorde detta. Hur vet de att det inte var en riktig polis som bara tröttnade på allt?
Citera
2025-06-14, 17:52
  #16
Medlem
exoticspices avatar
När hände det? Saknas datum i rubriken.
Citera
2025-06-14, 17:52
  #17
Medlem
Gesaffelsteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
John Hoffman och hans fru blev skjutna flera gånger med de lever ännu i alla fall. De opereras och det finns god chans att de överlever.
Nej, de är döda.
Citera
2025-06-14, 17:53
  #18
Medlem
Gesaffelsteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av exoticspice
När hände det? Saknas datum i rubriken.
Vid 4-tiden på morgonen lokal tid har jag för mig att de sa.
Citera
2025-06-14, 17:54
  #19
Medlem
Tournis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Andy Flag
I och med att offren är demokrater är det nog mindre troligt.

I det här fallet känns det inte troligt att det är ett vänsterdåd med tanke på att både Hortman och Hoffman var väldigt liberala demokrater rent generellt. Men vi får se.
Citera
2025-06-14, 17:54
  #20
Medlem
Nytorgsprinsessas avatar
Melissa Hartman är en svuren fiende till Trump och hans Maga-projekt. Med tanke på att mördaren sköt en annan demokratisk politiker också så är det nog inte fel att anta att motivet är politiskt. Många inom den extrema delen av MAGA är nog villiga att ta chansen under Trumps presidentskap och skrämma hans motståndare till tystnad.
Citera
2025-06-14, 17:55
  #21
Medlem
okok1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gesaffelstein
Nej, de är döda.

Nej.
Citat:
State Sen. John Hoffman, a Democrat, and his wife were both shot multiple times and underwent surgery, the governor said.

"We're cautiously optimistic they will survive this assassination attempt," Walz said.
Citera
2025-06-14, 17:56
  #22
Medlem
Gesaffelsteins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Nej.
Det där gäller inte längre. Polisen har ju själva gått ut med att de har avlidit.
Citera
2025-06-14, 17:59
  #23
Avstängd
Dr.skalmanskis avatar
Luktar false flag mord av demokraterna for att satta i gang en ny impeachment av Trump.
Citera
2025-06-14, 18:02
  #24
Medlem
NoTruces avatar
TS: Ha inte så bråttom. När du startade tråden var det väl känt vilka som dött och inte? Och vad fan är "demkorater"? Någon typ av mineral? Du har varit med tillräckligt länge här för att veta hur det funkar.

Det här kommer att klassas som domestic terrorism av en ensamvarg, men självklart kommer somliga demokrater att använda det som politiskt slagträ, oavsett vem som visar sig vara gärningsman och vilka motiv denne hade.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in