Citat:
Ursprungligen postat av
Goldmansach
Av en slump eller vad man ska säga kommer jag åka solo till prag några dagar.
Vad gör man där själv?
Budget är väl inte jättestor men kan väl bränna lite pengar. Hur har ni andra gjort som rest ensamma?
Prag är ett turistskadat katastrofområde med en jäääävla massa hustlers och bedragare så for man närmar sig den gamla delen av stan. Helt överskattat. Har varit där 2 gånger, och kommer aldrig att återvända dit.
Det som räddade upplevelsen var att gå på fotbollsmatch på Letná Stadium (AC sparta Prag hemmarena) Där får du vara med om att möta helt vanliga lirare ute för att ladda ur en massa energi)
Annars är Prag blaha blaha ... Knepiga människor som vet att du är turist och någon som ska skinnas på pengar först och främst.
Mitt tips är att du letar rätt på folkliga happenings i en kalender du studerar i förväg. Risken är att du drabbas av tråkslag efter bara två dagar efter att ha gått i samma fotspår som alla andra turister som åker dit