Citat:
Ursprungligen postat av
xXEmMEXx
Blattar är sociala människor men alla märker att Svenska osociala ljushuvuden tar avstånd från dom och då är det helt logiskt att man drar sig till människor som inte är svenskar och så fortsätter det så här. Svenskarna t.o.m tar avstånd från varandra det är uppenbart att människor lider av social ångest, det är något allvarligt defekt här.
Jag tror det stämmer det du skriver om svenskar. Jag personligen tycker det är utmattande att kommunicera med folk som inte förstår språket. Det blir som att prata med ett mycket litet barn, men utan barnets charm.
Man måste komma ihåg att ytterst få svenskar ville ha hit 3 miljoner utlänningar, utan det var politikerna som tog hit dom. Och politikerna vill inte heller de umgås med utlänningarna.
Då återstår för individen att göra så gott den kan, för att kanske på sikt om vilja finns och ansträngning görs bli tillräckligt duktig på språket för att välkomnas av svenskarna.
Samma sak gäller förstås svenskar som bosätter sig i andra länder, tex Thailand. De måste kämpa och jobba för att lära sig språket. Det tar decennier.