Citat:
Ursprungligen postat av
TilhelmWell
De flesta vill se Carrick på ett korttidskontrakt, vilket han nu har fått (två säsonger).
Carrick är britt, Solskjaer är norrman. United har aldrig vunnit ligan utan en brittisk manager. Så rent historiskt är det ett steg framåt även om såklart inte alla brittiska managers i United vann ligan. Typ Ron Atkinson.
Kan ju diskuteras huruvida ett kontakt på två säsonger är ett korttidskontrakt. Hursomhelst, så känns Carrick mer som Solskjaer 2.0 än den nya Arteta.
Arsenal hade aldrig vunnit ligan med en icke-brittisk manager innan Wenger tillträdde. Och AW var inte bara den första icke-brittiska managern i AFCs historia, men även den första utanför UK som blev boss för en toppklubb i England.
Från utsidan, så verkar det snarare som att Man United och majoriteten av deras fans lever kvar i 2006.
Citat:
Ursprungligen postat av
Steff83
Jo. Situationen känns väldigt lik den med Solskjär. Men det återstår att se hur det blir.
Exakt. Carrick känns som en ren kopia av Solskjaer, och jag skulle bli förvånad om han överlever två år i MU. Men som även du påpekar, så återstår det att se.