Citat:
Ursprungligen postat av
Majsmannen2
Den där Silas Andersen verkar vara lite udda fågel.
Ung och kaxig.
Även om jag håller på MFF så är det svårt att ogilla killen rakt av - det är för mycket att vara kompis med motståndarna överlag i dagens fotboll. Viss grad av rivalitet är uppfriskande och jag kan lova att många MFFare som ogillade tilltaget hade varit av annan åsikt om det varit AC eller Otto som stått för det.
I övrigt så eskalerad det pga situationen innan som handlade om huvudskadan på just Otto. Jag befann mig ca 50 meter från situationen men det behövdes ingen kikare för att se Ottos blonda kalufs färgas röd. Mindre än 10 m från situationen befann sig linjedomaren som måste varit helt blind för han påkallade inte domarens uppmärksamhet utan han lät spelet fortgå.
När bollen gick över linjen bemödade han sig inte ens att lunka fram till Otto för att kolla läget. Det var ett dåligt domarjobb som skapade hetsen kort och gott.