• 2
  • 3
2025-06-04, 22:18
  #25
Medlem
St..appvipans avatar
Offtopic: Flashback får helt enkelt genomföra någon episk trollning mot denna sekt till stöd för offren.

Ontopic: Som vanligt urartar dessa sekter och andra slutna grupper i tragiska historier. Starkt av Rebecca att träda fram och berätta sin historia. Hoppas man stänger ner deras sjuka indoktrineringsskola.
Citera
2025-06-09, 11:50
  #26
Medlem
Väldigt modigt av Rebecka att våga stå upp för sanningen. Hoppas det blir en norm förändring på Ekebyholm. Lars mammas inställning grundar sig kanske på att hon själv ställt upp på sex i samma anda som att plocka ur diskmaskinen för att göra mannen glad. Mamman verkar vara helt indoktrinerad av de normer som församlingen levt efter ja kanske i mer än hundra år. En del bokstavsläsare av Bibeln hävdar att det är sanningen. Men faktum är att allt vi läser är en tolkning. Vi har alla en förförståelse, osv. beroende på hur vi växer upp, i vilken tid m.m. Vi kanske inte alltid är medveten om vilken tolkning vi själva lägger in i det vi läser. En bra serie. Nu har jag sett sista avsnittet. Lite mer insikt har jag fått av denna sekt, för det måste man väl ändå säga att det är.
Citera
2025-06-11, 06:56
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fogfury
Söt tjej ändå.
Vem är hon?
Nja det är det väl inte🤔
Citera
2025-06-11, 06:57
  #28
Medlem
Vad heter Lars i efternamn?
Citera
2025-06-12, 20:54
  #29
Medlem
Blir (återigen) besviken på Sveriges rättssystem. Lars fick alldeles för klent straff. Tycker domen signalerar att ”om man är uppvuxen i en våldtäkts-bejakande kultur, så är våldtäkt okej.” Förstår att alla i sekten är hjärntvättade, men domstolen verkar ju också vara det. På samma sätt som det är olagligt att uppmana till självmord, så är det ju även olagligt att uppmana till våldtäkt. Och man har ju skyldighet som individ att känna till och följa lagen?!? Även om man är med i en sekt? Också skevt med uppmaningen att kvinnor inte bestämmer över sin egen kropp. Hela sekten behöver dömmas för deras extrema och olagliga uppmaningar.

Så viktig dokumentär-serie. Beundrar Rebecca för hennes mod och hoppas det bidrar till förändring. Finns många fler trossamfund och KULTURER som utövar samma kvinnoförtryck och hoppas även där att folk vågar stiga fram och att förövarna straffas.
Citera
2025-06-20, 21:19
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sasha4life
Vad heter Lars i efternamn?

Han hette Pe*er K*rlsson, har inte kollat om han bytt namn.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in