Citat:
Ursprungligen postat av
Stiffinger
Ärligt, jag fattar inte hur det kan vara ett spartips att äta korv med bröd på IKEA.
Jag ska försöka hjälpa dig lite.
En korv på IKEA kostar 5kr.
Handlar du större paket på Willys så kan du få 16st korvar + 16st bröd för 75,80kr.
Tar vi det genom 16 så blir det 4kr och 74 öre. Det kostar alltså 26 öre mer för en korv på IKEA.
Nu har jag inte räknad med kostnad för att värma korven. Vet inte heller om man får senap/ketchup på IKEA men om vi skulle räkna med att man behöver handla det på Willys också så skulle priset överstiga 5kr styck.
I mitt räkneexempel så har jag använt Willys, om du istället skulle handla på ICA, COOP eller Hemköp t.ex så skulle priset per korv lätt gå över 5kr.
Tycker att vi kan konstatera att IKEA korv är ett bra tips till folk som vill spendera lite pengar på mat.