Citat:
Ursprungligen postat av
Krakenfranhavet
Intressant hur annorlunda flashback, samnytt m.m reagerar när det är en svensk (finlandssvensk?) flicka i farten istället för en utlänning.
FUPen får mig att garva för hon ser som en wojak meme med sitt torra flotta hår, akne överallt och klädd i svart. Precis som man förväntar sig av en som gör såna saker.
...
I en mer allvarlig ton så hoppas jag genuint att hon får den hjälp hon behöver. Hon har hela livet framför sig så är det trist när någon är så ung håller på och saboterar för sig själv. All heder till läraren också som tog ner henne.
Tjejen verkar känd inom skolans och vården i lilla Nybro. Hon har troligen även före skolan började fått särskilt stöd. Hon verkar inte ha en aning om någon 'framtid' utan lever i 'nuet'. Det spelar ingen roll vilken nationalitet en så sjuk tonåring har. Vård- och omsorgsbehovet är dygnet om.
Citat:
Ursprungligen postat av
flashOO0xx
Hon har redan flera år av psykiatrisk medicinering bakom sig, resultatet är det vanliga: En KATASTROF.
”Flickan har tidigare haft kontakt med psykiatrin, varit inlagd och lider av autism, ADD och intellektuell funktionsnedsättning. Hon äter också antidepressiv och antipsykotisk medicin.”
https://samnytt.se/tonarsflicka-nara...-skolbarn-doms
Se även massmördaren i Örebro
och
mannen som mördade psykiatrisamordnaren på Gotland… osv. i det oändliga.
De hade redan fått och/eller var under psykiatrisk behandling.
Ironin i att de döms till mer av samma vara är avgrundsdjup.
Vårdens uppgift är inte alltid att bota för det är inte alltid det går att bota. Då får man lindra besvären, som i detta fall är svåra tillstånd med olika symtom. Man har vid något tillfälle försökt sänka hennes läkemedelsintag pga biverkningar vilket när det gäller neuroleptika tyvärr ibland är bestående. Hennes psykotiska besvär ökade igen.
Hon har varit "placerad" inom särskolan vars personal är lärare säkert med extra assistenter i rummen för att stötta de här barnen och ungdomarna. Deras värld är hemmet med föräldrar och kanske syskon, skolan och samhället med få eller inga kompisar eller fungerande fritid. Alla försöker att bidra för att ungdomarnas liv ska utvecklas till en för samhället 'normal' existens. Försäkringskassan och socialtjänsten är säkert inblandade sen denna flickas tidiga barndom, för det är svåra psykiatriska diagnoser hon har.
Det är nog psykiatrins (BUP) insatser som lett till att flickan fått läkemedelsbehandling och särskild skolgång. Utan de insatserna kan du föreställa dig föräldrarnas liv med den flickans besvär? Det är ju inte bara någon öroninflammation som kan behandlas med näsdroppar. Inte heller tar söndagsskolan emot henne för att allt ska bli bra. Finns det någon annan sektor du kan tänka dig som ska leda henne framåt i livet?