Citat:
Ursprungligen postat av
Bone Collector
Starka antipsykotiska läkemedel är i alla fall inte verkningslösa.
De kan få en galning som går bärsärkargång att bli lugn som en filbunke.
Vad skulle enligt dig vara en bättre behandling för en person som är spritt språngande galen och dessutom aggressiv och våldsam?
Tvångströja? Isolering? Prygel?
Ja, och de kan även medföra allvarliga biverkningar såsom tardiv dyskinesi, malignt neuroleptikasyndrom, viktökning, diabetes, sexuell dysfunktion, hjärtproblem, osv. osv.
Något bör göras när en människa utgör en fara för andra, ja, och det är inte helt obefogat att hålla personen inlåst och under uppsyn under en begränsad tid. Men i stället för att påstå att personen är spritt språngande galen utan att förstå bakomliggande orsaker, bör man försöka förstå varför personen beter sig som den gör och lyssna till personens historia och validera dennes känslor och smärta, och inte kategoriskt avfärda personen som en "galning" utan i stället visa medmänsklighet och förståelse. I vissa fall gör detta underverk. De flesta s.k. "galningar" är personer som gått igenom svåra händelser som har skadat dem och fått dem att agera irrationellt. Sen finns det naturligtvis undantag såsom Breivik, yrkesmördare och liknande, men de tillhör förmodligen en minoritet. Antipsykotiska är inte lösningen på alla problem, tyvärr, och om psykiatrin var dubbelt så effektiv som den påstår sig vara så skulle vi inte ha så många skjutningar och mord i Sverige och i världen överlag. Det som är eftersträvansvärt är att finna roten till de psykiska problemen för att på så sätt bota människor. Detta är naturligtvis ett högt ideal, och min förhoppning är att vården i framtiden ska göra framsteg och utvecklas för att kunna uppnå detta. Kom ihåg den latinska frasen från Hippokrates ed:
Primum non nocere.