Oavsett vad man tycker om hans musik eller person går det inte att snacka bort att han 2024 slog Madonnas publikrekord på Tele2 arena i Stockholm. Och 2023 sålde ut Avicii arena, som första svenska hiphop-artist. Typ utan bolag i ryggen. Försök själva och återkom. Det imponerar oavsett artist/genre.
Så det luktar fisk. Jag tror på utpressning av gängkriminella.
Aldrig hört den här unge mannens "musik" men ovanstående är onekligen imponerande. Gratis inträde?
Hans låt "Legacy" tyckte jag var en uppfriskande låt i svensk hiphop, då han använder fraseringar och flow switches som är vanliga inom fransk hiphop. Väldigt musikaliskt i jämförelse med andra på den svenska hiphop-scenen.
Han har dessutom belyst problematiken att som förortskille känna ett tvång att leva upp till bilden som iskall, hård osv, så varför förknippas han med andra förortslyriker som romantiserar våld?
För att ni inte har koll, helt enkelt. Dumt att kritisera då, kan jag tycka.
sjukaste jag sett, varenda en i publiken har mobilen uppe, antar dom är mer intresserade av att lägga upp bilder på instagram än att njuta av konserten.
sjukaste jag sett, varenda en i publiken har mobilen uppe, antar dom är mer intresserade av att lägga upp bilder på instagram än att njuta av konserten.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!