Citat:
Ursprungligen postat av
Ken Dryden
Det finns ingen utrikesförvaltning någonstans på jordklotet där det inte vimlar av homosexuella - och så har det varit i hundratals år.
Skälet till detta var - paradoxalt nog - att homosexualitet var förbjudet. En homosexuell person var ogift och kunde alltså ägna sig åt underrättelseinhämtning dygnsvis eller framträda under olika identiteter, utan att behöva ta hänsyn till fru och barn. Samtidigt innebar utlandsstationering ett visst mått av flärd och glamour, vilket tydligen tilltalar de homosexuella. Stora delar av mellannivån inom utrikesfövaltningarna har därför utgjorts av homosexuella sedan franska revolutionen. När väl den homosexuelle nått en position där han har haft rekryteringsansvar har han gärna anställt sina gelikar, vilket fått effekt över tid.
Av detta skäl är alla utrikesförvaltningar genomsyrade av homosexuella vilket är ytterst påtagligt om man någon gång haft med dem att göra.
Att "rensa ut" homosexuella från UD går inte. Det skulle i sådana fall ha gjorts för 200 år sedan. Och situationen är EXAKT likadan i alla länder. Det här får vi leva med.
Helt korrekt. En viktig aspekt du utelämnar är dock att de som faktiskt har makten, åtminstone i Västvärlden, sedan länge medvetet gärna också rekryterar och premierar just bögar, pedofiler och andra med skelett i garderoben och mörka, skamliga eller rent brottsliga hemligheter eftersom detta ger lydiga administratörer och underhuggare som gör som de blir tillsagda och ofta hellre dör än blir outade.
Ytterligare en annan sak är att makthavarna utöver utpressningskortet också erbjuder dessa människor belöningar och incitament i form av tillgång till sex med unga män, barn eller vad de nu är inne på.
Givetvis så går det att helt rensa ut och göra om statsapparaten och andra organisationer, om viljan finns.