2025-05-16, 19:17
  #385
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stoicblend
Kanske det var kravet att röja diplomaten ur vägen för att han skulle få åka hem
Herre gud! Hur får du ihop detta rent logiskt? Tror du jorden är platt?
Citera
2025-05-16, 19:17
  #386
Medlem
nickeh84s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dansquelcas
Det kommer tyvärr tystas.

Ja, så är det alltid när SÄPO och Polisen begår tjänstefel.
Citera
2025-05-16, 19:18
  #387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 12Monkeys
Tänker du på Stig Bergling, Ebbe Carlsson
Sverker Åström.. Det var säkert svt som körde bög-dokumentären om honom.
Citera
2025-05-16, 19:19
  #388
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Truefighter
Det är kanske dags att inse att alla är människor och att vi alla kan ha något i bagaget, utan att vi på grund av detta "bagage" ska bli som uteslutna från nya jobb i framtiden?

Alla är människor men på tok för många verkar vara idioter och för onormala för att vara lämpliga för viktiga jobb. Vi ska satsa på normala svenska män med sunt förnuft på dom jobben. Då blir det iaf så bra det kan bli.
Citera
2025-05-16, 19:19
  #389
Medlem
Sverker Åström Det var han som gick ut med att han var gay i hela sitt 90 åriga diplomatiska liv.

JAMEN det betyder ju för fan inte att det är normalt eller ok....freaks
Citera
2025-05-16, 19:20
  #390
Medlem
AreYouBacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stoicblend
Kanske det var kravet att röja diplomaten ur vägen för att han skulle få åka hem

Vad har det för koppling till Turkiet menar du?
Citera
2025-05-16, 19:22
  #391
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nickeh84
Hoppas poliserna åker dit för det övervåld de utövat mot diplomaten. De skador han hade var inte proportionerliga med tanke på att han inte gjorde motstånd.

Men det är i princip omöjligt att poliser åker dit, det är välkänt, så förmodligen kommer inte ett skit hända. Det är standard.
Hur vet du det? Var du med? Varför brukar man alltid slå till på detta sätt mot pedofiler, knarklangare mm. för att de inte ska hinna kryptera datorer och förstöra andra bevis?

Det här är standard och gör du motstånd kommer det att göra ont.
Den här bögen fattade till sist att han var rökt och tog livet av sig.
Citera
2025-05-16, 19:24
  #392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snickartasken
Sverker Åström.. Det var säkert svt som körde bög-dokumentären om honom.
Wallenberg anknytningen och arkiven ja. Han är väl en sådan som kliar, men är dock inte stämplad som spion i den bemärkelsen.
Artikel o podd. https://kvartal.se/artiklar/samarbet...-med-ryssarna/
Citera
2025-05-16, 19:24
  #393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tumidanda
I dessa kretsar har det varit ett bögkalas sedan många decennier tillbaka. Det var det ofta redan innan andra världskriget men efter 1945 så har ju hela Västvärlden styrts av samma krafter och sedan dess har det snabbt eskalerat och gått utför med hela den vita västerländska civilisationen.
Ja det är hopplöst. Får hoppas EU totalt rasar ihop i inbördeskrig så det går att få ordning på bygget igen.
Citera
2025-05-16, 19:25
  #394
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grobil
Rent teoretiak om det är som du beskriver - så försökte en utomstående sätta dit Sveriges regering - det straffas hårt.
Det var en välgärning. Livsfarligt för Sverige att ha en säkerhetsrådgivare som inte svarar ärligt under vettingen. Vad finns det mer som han inte berättat? Han har ju haft många höga tjänster tidigare och måste ha hållit inne med känsliga saker då också
Citera
2025-05-16, 19:25
  #395
Medlem
Läst om den misstänkte spionen och sågt att han studerat så mycket att han närmast är att betrakta som en överliggare - och hux flux så får han DIREKT synnerligen hög tjänst på UD.

Var han sosse eller kommunist? Det är väl sådana “meriter” som värderas högst av sosseriet.
Citera
2025-05-16, 19:28
  #396
Medlem
Tragiskt att hela det här fiaskot tog den här vändningen. Till syvende och sist är det dock bra att hela den här pinsamma historien ägde rum. Det här med moralism, nakenbilder, heder och internet har länge varit en gråzon. Som Hanif Bali sa i aktuellt: varför kan SÄPO inte bara utgå från att alla har nakenbilder så slipper man hela den här cirkusen. Bildernas värde som utpressningsmedel gäller ju bara om bildernas existens kan få negativa konsekvenser för den berörde säkerhetsrisken. Om utgångspunkten är att nakenbilder på en dejtingapp inte har något skandalvärde så måste ju det innebära en oerhörd lättnad för alla inblandade i säkerhetsprövningar. Detta var ett samtal vi hade behövt ha för flera år sedan men nu blev det som det blev och på en makronivå är det en positiv utveckling.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in