Hittade massa kort hos min mormor som dog nyligt och skulle frska mig p att fota av dom med mobilen,problemet r att det blir reflektioner p korten oavsett vilken vinkel och ljus jag har.
Det r bde blanka kort och lite ldre fyrkantiga kort p ett mattare papper, de blanka korten ger vrst reflektioner.
Nn som har tips hur man ska gra?
Jag har endast tillgng till mobil just nu men kanske kan lna systemkamera med objektiv nnstans om det r bttre.
Har prvat samma, med blandade resultat.
Skit i blixten. Leta upp ett bra utrymme som funkar bra med sidoljus.
Fotade ven diabilder direkt p projektorduk, silverduk, blev faktiskt bra.
Undkommer du mot frmodan reflektioner s blir korten bedrvliga, nu r det mjligt att det varierar frn ort till ort men ett safe card r att ta sig till ett (stads)bibliotek eller universitetsbibliotek och scanna bilderna.
Det r alltid gratis att scanna och programvaran som behvs finns det oftast instruktioner om hur man laddar hem om man inte vill lna datorerna p plats. D behver du nog ta med dig en laptop eller modern telefon.
__________________
Senast redigerad av sweetcrypto 2025-05-13 kl. 15:46.
Flashback finansieras genom donationer frn vra medlemmar och beskare. Det r med hjlp av dig vi kan fortstta erbjuda en fri samhllsdebatt. Tack fr ditt std!