• 4
  • 5
2025-05-14, 21:15
  #49
Medlem
Finns tråd om brottet:
(FB) "Höll på med eld" på buss - tände fyr på 70-årings hår, Nacka, 2020-02-02
Citera
2025-05-14, 21:47
  #50
Medlem
Kaffemedaffes avatar
Helt i linje med gällande praxis. Är man gängkriminell finns många fördelar. Bland annat kan man tydligen begå allvarliga brott, som att tända eld på någons hår, och gå fri från straff.

Vad hade hänt om Lars, 57 hade varit gärningsmannen? Direkt - skadestånd, 3 månaders fängelse, sparken från jobbet, skilsmässa och så vidare.

Gängmannen däremot får ryggdunkar och gillningar på sociala medier.

Jag kommer aldrig förstå hur folk kan vara så överraskade över att vi har många gängkriminella. Det är ju för att det lönar sig.
Citera
2025-05-14, 22:52
  #51
Medlem
Computerzs avatar
Sjukt att det läggs ner bara för att han har dömts för annat. Att trakassera någon på bussen och tända eld på dennes hår är alltså så tamt att det inte skulle ge någon extra strafftid?!? Helt galet vilket mesigt rättssystem vi har i Sverige. Man blir riktigt förbannad på skiten!
Citera
2025-05-15, 09:48
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gubbmagen
Här har du den: https://ext.dn.se/qs/widgets/patron/....html?id=19357


Tack!
Citera
  • 4
  • 5

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in