Citat:
Ursprungligen postat av
Timothy.McVeigh
Men vid förra sekelskiftet var det enkelt att få soldaterna att marchera öppet mot fiendens skyttergravar och kulsprutevärn.
Den mentaliteten har försvunnit för länge sedan i Västeuropa, kanske inte lika mycket i Ryssland.
Jag tror att dagens utvecklig drivits på mycket av suffragetternas kamp för kvinnlig rösträtt.
Men annars tycker jag att det är mäkligt att pytteländer som Andorra, Monaco och Lichteenstein fortfarande existerar.
Istället för ett stort europeiskt krig, eller flera, så hade det ju istället kunnat ha blivit ett transatlantiskt krig, mellan ett stigande USA som ville få in en fot på den europeiska marknaden, och om de inte fick det genom handelspolitiska överenskommelser så skulle de kunna göra på samma sätt som de hade gjort i Syd och Mellanamerika (tvinga sig själv in alltså).
Det brukar ju ofta framställas att USA minsann var alltför "isolationistiskt" men det är en sanning med modifikation. För de arbetade ju träget och målmedvetet på att just öka sitt internationella inflytande, med början i deras eget grannskap - men att de hade siktet istället långt utanför visade de ju redan i Japan.
Angående den politiska reformismen och socialistiska inslaget så är det nog inte alldeles säkert att det blivit riktigt lika framgångsfullt utan det Första världskriget som katalysator för den Ryska revolutionen. Och utan den hade det blivit ännu svårare - som det ju visade sig vara iaf. I de flesta fall var det ju bara en fråga om kapitulation och förhandlingar som fick in de socialistiska frågorna på dagordningen. Pga rädslan för itubrytande inbördeskrig alltså.
Men inga av de gamla staterna var ju rädda för att använda sig av våld mot de egna medborgarna, särskilt inte om de gick emot de starka ekonomiska intressena som fanns. Dvs det sköts demonstrerande arbetare i Sverige även före det beryktade Ådalen ...
Den marknadsliberala politiken hade legat kvar, och bara varit hotad av den surmulna konservativa strömningen.
Tyskland hade definitivt inte stigit upp som någon form av ledande kraft i Europa än. Österrike-Ungern var den tidens stora kulturella och vetenskapliga nav. Utan något hot mot sig så fanns det nog ingen större risk för dem att förlora sin position, snarare tvärtom.
Tänk också på det kulturella inflytandet - på Västeuropa och USA - från Ottomanska riket.
Folk döpte sina barn till muslimska namn för fullt. Det blev födda massor av Omar och Ali osv, eller Aisha och Layla, under sekelskiftesperioden. Och snart skulle då få tillgång till olja också.
Tillsammans med Ryssland.
Som alltså hade flyttat maktbalansen mot Öster mer och mer.