Citat:
Ursprungligen postat av
TedGaandie
Skyttesoldat? Det är en dålig investering. Tar upp onödig tid från det som är mer viktigt.
Fokusera på att utbilda folk och ge folk sjövana... Sverige är fullt av små injsöar, krig i Sverige som soldat kommer att vara i princip att sitta och vakta vid ett vattendrag i flera dagar.. Vi behöver folk med drönare, och enheter som kan dyka ner och ploppa upp i vatten lite här och där på tre röda, inte folk som bara är skyttesoldater.
Detta så att vi har mer folk med dessa kunskaper ingrott redan när de första går och dör.
Hoppa upp i utbildningssteg några nivåer och utbilda lite mera sånt... Det har vi gott om.
Folk får bada och lära sig simma lite extra nu i sommar.
Ja, jag tror också på att man behöver komma ifrån det där gammeldags tänkandet om att skicka ut massa skyttesoldater i anfallsvågor i strid.
Det är drönare som gäller idag och självklart hade det varit bra att utnyttja alla de där småöar som vi har i landet.
Tror man går ut med detta pga tidigare undersökningar som visar på rekordlågt intresse att försvara landet.
Jag tycker man bara borde skicka ut en ren tvångsinkallning till alla sossar, feminister och övriga som varit delaktiga i det som det är tänkt att vi ska försvara.
Högre skatt eller gör militärtjänsten och bli inskriven till att försvara landet, då blir det fart på dem!