Citat:
Ursprungligen postat av
Pringles-Kungen
Att laga stora mängder mat samtidigt har ingen bäring på matens kostnad. Endast tillagningskostnaden.
De håller jag med om att det är hur lätt som helst att variera med maten även om du köper den billigt
och lagrar den. Men jag räknade bort bufferten sen tidigare månader så då blire alltså ifrån noll
och då Kanske det blir inte så varierat för bara en månad
Smartaset sättet är ju som vanligt att handla på kampanj ett köttstycke oavsett vad det kostande förr så kanske det kostar nu 50% billigare .. Då köper du inte en.. Du köper 10 på en gång minst för att bygga upp en låg matkostnad på sikt under 1 år