Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Tror du är inne på något. Men det gäller ju inte alla socionomer men kanske finns det en överrepresentation av sköra personer som söker den utbildningen!
Finns nog bra och dåliga socionomer. De sämsta hamnar i offentlig sektor och de absolut sämsta av de sämsta får jobb på soc och sätts på tunga barnutredningar direkt från start. De är "experter" i domstol och vinner nästan vartenda LVU-mål
Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Jag kan inte rekommendera någon att läsa till socionom då det är dåligt betalt, man ska hantera människor med våldskapital och bl a neka dom bistånd eller tvingas omhänderta deras barn för att de t ex misshandlar dom.
Ja det är verkligen farligt och det kommer bara bli ännu värre då de sociala problemen bara verka öka i samhället, liksom utanförskapet. Lägg till att socialtjänstens "hjälp"insatser i sig skapar svåra psykiska problem och förvärrar situationen för ungdomar som redan var kriminella från början så ser det verkligen inte ljust ut.
Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Du ska helt enkelt fatta beslut om dessa och dessutom är du som yrkesutövare helt utlämnad både på jobbet men i ett land som Sverige är allt offentligt och du kan även utsättas på fritiden!
Undra på att nästan ingen vill jobba med LVU och det är oftast där de nyutexade börjar sin karriär. De som inte blev något annat. Socionomer behöver inte jobba på soc, utan kan även jobba som kuratorer på sjukhus och skolor exempelvis, som är ett betydligt lugnare jobb med betydligt lägre säkerhetsrisk.
Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Ofta får nyexade ganska otacksamma jobb och många blir nog aldrig de samma eller byter bransch relativt snart.
Exakt. De mest oerfarna sätts ofta på barnutredningar som får en enormt bristande kvalitet som följd.
Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Det enda positiva är att utbildningen är enkel att klara av och det finns jobb! Möjligen kan man bli chef eller terapeut vilket kan funka!
Om det finns jobb är egentligen frågan: socialtjänsten fungerar precis lika illa som övrig offentlig sektor och är mästare på att skapa jobb som egentligen inte finns genom att orsaka människor problem som de sen ska lösa med sina sjuka och svindyra hjälpinsatser.
Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Jag har informerat mina barn att de bör undvika denna utbildning och liknande!
Det som är bra är i princip ingen nyutexad socionom går arbetslös. Det finns alltid något att göra på kommunerna. Och finns det inget att göra så letar de efter nya "problem" att lösa och nya familjer att terrorisera med sina kafka och maffia-metoder.