Flashback bygger pepparkakshus!
2025-04-24, 09:12
  #385
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svidiskesvensson
Svenskar som aktivt valt detta, den har ingen rätt att kalla sig Svensk.
Och om något är köpt?
Då borde ägaren ha rätt att göra vad den vill med sin köpta produkt.
Borde väl finnas ett gäng oljecisterner i våra hamnar där man kan samla denna unika tillgång på förnybar energi. Typ naturgas.
För skräp innehåller iallfall lite energi och dumt att låta den gå förlorad.
Kanske är det där vinsten som kommer på sikt ligger?

Det hade varit nåt o se svensken kämpa för sitt land och sina barns framtid . Kommer dock aldrig ske tyvärr
Citera
2025-04-24, 12:06
  #386
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Strömmer idag, torsdagen den 24 april 2025, klockan 07.10, morgonstudion, SVT:


Först lite om skolan och gängkriminaliteten:

* rapporten bekräftar... bla bla bla

* söka igenom skolbarnens väskor... bla bla bla... alla måste samverka... bla bla bla ... svår situation... bla bla bla... alllvarlg situation... sekretess.... informationsplikt... lärare får ingripa...

(ljudlig och tung inandning)

Assistangsfusket:
* tyvärr en bekräftelse på... kriminella finns där det finns pengar... bristande kontroll... bla bla bla

*stort och rättsligt komplicerat område... EU, arbetsgivare, intigritetskänsligt... bla bla bla... göra så mycket vi kan...

* jättekomplicerat, änne mera komplicerat, väldigt svårt att göra nåt, känsligt... och bla bla bla...

*Nu: vi sitter inte passiva, stor utredning, intervju i TV bla bla bla... myndigheter, kriminella ut ur välfärden... bla bla bla... fördömanden... allarligt...

* hot mot vår gemensamma välfärd... bla bla bla

* allvarlig situation... bla bla... systemhotande...

*.... bla bla .... ALLVARLIG SITUATION!!!! ...bla bla bla...

* Men: vi kommer att hitta alla fuskare, ta fast alla i den invandrade maffian, döma alla hårt, beslagta alla deras tillgångar, utvisa alla, och vi kommer att göra det nu. NU!








Nä, sista punkten var bara jag som skojade.
Citera
2025-04-24, 22:57
  #387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snairbox
Hur o helvete är det möjligt?!

Att fejka sig till ett sådant oerhört omfattande sjukintyg, och dessutom, utan någon kontroll och sk 2:a bedömning av utbetalande part försäkringskassan!!!!

Hur i helvete kan man fejka sig till invaliditet utan hälsokontroll!!?
Det kan man undra. Men svårt för en läkare att bevisa motsatsen när nån påstår sig vara rullstolsburen.Samt konflikträdsla och risken att bli kallad rasist gör det säkerligen lättare att godkänna än neka.
Citera
2025-04-25, 12:12
  #388
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Annabella83
Det kan man undra. Men svårt för en läkare att bevisa motsatsen när nån påstår sig vara rullstolsburen.Samt konflikträdsla och risken att bli kallad rasist gör det säkerligen lättare att godkänna än neka.

Trodde läkaren självmant valt sitt yrke (!) med tillhörande privilegier och skyldigheter.

Om jag skulle ha en akut psykos kan läkaren diagnostisera mig för typ ”tillfälligt sinnessjuk” medan om en neger skulle uppvisa identiskt beteende får han aspirin med rådet att gå hem o vila, för annars vore läkaren rasistisk?

Indragen läkarlegitimation eftersom läkaren isf medvetet, systematiskt och metodiskt ställer felaktiga diagnoser!

Först importörer man självpåstådda ”invalidiserade” sandnegrer och därefter importerar man anhöriga som anställs som ersättning för professionell vårdpersonal.

Samtidigt erhåller dessa för Sverige berikande (under-) människor dessutom permanent uppehållstillstånd, utbildning, SFI, medborgarskap och all form av etableringsstöd och blir EU medborgare o kan röra sig fritt.

Från kamel, matta o trumma till vips BMW, Airbus och iPhone och sossarna gick bet på en dryg miljon röster som i framtiden går till muhammedanien i form av partier som Nyans.

Inte att undra på att bag-in-box grisansikte arga Andersson (AA för länkarna) har panik …

Fyra decenniers metodisk och systematisk röstimport med att bygga och fylla moskeer o förorter och rösterna går till Nyans o dylika kamelryttarpartier.

Sossarnas motto:

Sandranegrer åt alla! Sandnegrer till folket
Sandnegrer till partiet! Sandnegrer tlll LO

Mer sandnegrer och Orchar till Sverige!
__________________
Senast redigerad av Snairbox 2025-04-25 kl. 12:17.
Citera
2025-04-25, 15:01
  #389
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DurexPlayHeat
Håller med. Håller i princip med all kritik som framförts i tråden.

Problemet är ju att kriminella eller sådana med mindre hederliga värderingar numer "infiltrerat" de flesta myndigheter och beslutsfattande organ. Och värre kommer det antagligen bli. Så även om en hel del skattepengar fortfarande till viss del kommer in till statskassan (även om de flesta affärer sker svart i dagens Sverige + all mygel) så kommer de inte gå dit där de gör mest nytta utan försvinna i korruption o dyl.

Nedmonteringen av vårt fina sociala välfärdssystem har påbörjat sin resa. Ett faktum.

Om det tar 5-10 eller 15 år innan vi kommer att ha helt andra (sociala) förutsättningar att rätta sig efter är nog ingen vågade gissning. Om det blir som i USA eller något annat system återstår att se. Själv tror jag inte att det blir som USA (höga löner för akademiker och entreprenörskap) även om man ju kan hoppas.

Jag tror att det kommer bli mycket, mycket sämre. När 60-80 talisterna (och tidiga 90-talisterna ✌&#127996 börjar bli äldre och äldre faller korthuset Sverige.

Jag skulle säga att problemet är att ingen högre ämbetsman på någon av de rättsvårdande myndigheterna bryr sig. Det är jobbigt med missförhållanden. Särskilt jobbigt är det med alla dessa idioter som påtalar missförhållandena.

Sverige kommer i den inhemska debatten att beskrivas som ett rikt land. I stort sett är allt bra. Att klaga är fel.
Citera
2025-04-27, 18:11
  #390
Medlem
Rapporten är tagen från 2020, rapporten är inte baserad på domstolsbeslut eller åtal utan på antaganden av de som undersökt och det mesta är baserat från 2 fall dels Södertälje & Freja målet. De kan inte ens gå ut i sin rapport vilka bolag de hävdar är kriminella utan skriver bara antalet och deras statistik. Inte en helt tillförlitlig rapport och det riskerar att drabba de lagliga och skötsamma assistansbolag och de som behöver ha assistans.
Citera
2025-04-27, 18:31
  #391
Medlem
najah-al-shammaris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Felicia0000
Rapporten är tagen från 2020, rapporten är inte baserad på domstolsbeslut eller åtal utan på antaganden av de som undersökt och det mesta är baserat från 2 fall dels Södertälje & Freja målet. De kan inte ens gå ut i sin rapport vilka bolag de hävdar är kriminella utan skriver bara antalet och deras statistik. Inte en helt tillförlitlig rapport och det riskerar att drabba de lagliga och skötsamma assistansbolag och de som behöver ha assistans.

Enl SVTs artikel från trådstarten är datat från 2022-2023 och bygger på konstaterade kopplingar till organiserad brottslighet.
Citera
2025-04-27, 20:45
  #392
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av najah-al-shammari
Enl SVTs artikel från trådstarten är datat från 2022-2023 och bygger på konstaterade kopplingar till organiserad brottslighet.


Men enligt rapportens egna dokument är den från 2020 och man har inte använt sig av domstolsbeslut i grunden vilket är märkligt.

Men tycker rapporten var rätt dålig på underlag mer än att de gjort undersökningar statistik men kom inte fram vad för bolag och vad för kriminell brottslighet de syftade på
Citera
2025-05-10, 17:25
  #393
Medlem
-Pelles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Specialen
Helt makalöst, vi är så rövknullade, ett Skitland med oändligt många skitmänniskor numera tyvärr.


Och skitmänniskorna får talan.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in