Citat:
Ursprungligen postat av
IMBILDEN
Har haft lite funderingar kring att köpa mig en gammal nostalgimoped.
De allra flesta är ju trimmade.
Vad händer om man som medelålders man med mc kort blir stoppad på en 80-talsmoped som toppar 60-70 km/h? Dvs reggad som moped, ej MC.
Ryker lappen, prick i registret, eller blir det bara lite böter? Går moppen på beslag?

Du kör vad som i rättslig mening är en lätt motorcykel. Den är inte registrerad. Det innebär att du kommer att dömas till penningböter enligt Lag (2019:370) om fordons registrering och användning, paragraf 5 och 23:
https://lagen.nu/2019:370
Du gör dig INTE skyldig till olovlig körning. Med A-körkort får man köra motorcykel på allmän väg.
Registrerade mopeder tas regelmässigt i beslag och trimdelarna monteras bort och förverkas, mopeden får därefter föreläggande om registreringsbesiktning (och ofta även kontrollbesiktning, eftersom poliserna brukar hitta andra fel på dem).
80-talsmopeder är normalt sett inte registrerade, eftersom man med "registrerad" menar att den finns i Transportstyrelsens register och har ett registreringsnummer. De gamla mopparna har inte det. Fallet är ekvivalent med att bli stoppad på en trimmad klass 2-moped. De är inte heller registrerade.
Jag vet inte om den tas i beslag. Allt som används vid brott (du har ju begått ett sådant) kan beslagtas och förverkas ( = förstöras, skrotas ) om rätten tror att utrustningen kommer att användas för att begå fler brott. Det är alltså inte polisen som bestämmer, det är tingsrätten.
Att köra ett oregistrerat fordon, om det är din första trafikförseelse, borde inte leda till indraget körkort. Men om du blir tagen flera gånger kan det sluta med det.