2025-04-11, 14:53
  #1
Medlem
Ja, vad är det här för pajsare? https://www.informationsgruppen.se/

Fick reda på deras existens när jag gjorde ett registerutdrag enligt GDPR från Telia. Jag frågade varifrån de hade fått mitt telefonnummer, och det var från just Informationsgruppen.

Har försökt komma i kontakt med dem, men det verkar svårt. De ringer inte upp trots att man lämnar nummer. De har ingen mail på sidan. Testade info@informationsgruppen.se men fick inget svar. Fick tag på helpdesk-se@informationsgruppen.se från Telia, men inget svar på den heller.

Så vad är det här för skumrask? Vilka ligger bakom, och hur får man tag på dem?
Citera
2025-04-11, 15:02
  #2
Ägs av Merinfo Sverige AB ( https://merinfo.se ) , samma person är styrelseordförande i båda bolagen, Ander* Kri*tröm
Citera
2025-04-11, 15:06
  #3
Medlem
Zaedrewss avatar
Ytterligare ett företag som tjänar pengar på att inhämta offentlig information och spammare folk.

Gör ju att det i längden kommer bli som i tex Tyskland där det inte offentlig information att veta någons adress och telefonnummer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in