Citat:
Ursprungligen postat av
Muppety
Nu vill jag inte uppmuntra till nått, men för intresse så ska det inte vara kaliumnitrat, KNO3, utan ammoniumnitrat, NH4NO3, vilket har blivit strikt kontrollerat, bl.a. sedan Anders Breiviks bomb.
Det går dessutom inte att detonera med ett tomtebloss, utan det måste till en boosterladdning från ett högexplosivt sprängämne, som i sin tur i de flesta fall kräver en tändhatt för att detonera.
detta +1 på den!
anfo kan du aldrig panga igång med ett jävla tomtebloss era spånplattor.......däremot om ni hade nåt som SKULLE kunna smälla, o har ett jämras tomtebloss som sprider fullt av gnistor kan ni mkt väl hamna på darwin awrds när det smäller direkt o ni säkert håller smällaren i handen även när ni tänder den...amatörer ska INTE leka med bomber det kan lika bra sluta med att du vaknar upp på iva, med en skrikande tinnitus, blind med bortskjutna ögon och inga fingrar kvar. det känns väl fint att få leva i det tillståndet ett helt liv?!
korkade snorungar! lek med dynamex ist det är säkrare för er !
men - nej tomtebloss funkar inte för er.
köp tjärstubin, eller lär dig göra egen av krympslangar med packat svartkrut som värms ihop så mkt det går. denna funkar även under vatten om ni vill det.
annars, om ni ändå vill ha tips : klipp av ett sugrör från donken typ 10cm långt. limma ena sidans hål tätt.
fyll denna med trikloracetonperoxid en cm från toppen.
limma fast stubinen i hålet tätt mot t.k.a.p kristallerna o torka.
-
skaffa ammoniumnitrat (svårt med större mängder numer. MEN köp såna kylpåsar man klämmer på som man kyler idrottsskador mm med, dom innehåller en liten påse vatten, och prills av ammoniumnitrat.
mal ammoniumnitratet med en kulkvarn, ni värmer i ugnen för att torka ordentligt, ammoiumnitrat suger fukt från luften...) och blanda detta med nitrometan (lättare att kicka igång än med diesel)
plugga ena sidan av det större röret, tryck ner massan ni klandat i röret, ta en penna o tryck ett litet "hål" i nästa ände av röret, sätt in sugröret med t.k.a.p. och stubin i hålet efter pennan.
fyll på med lim o plugga den änden med.
LÄGG bomben på MARKEN när ni tänder på den. håll ALDRIG nåt liknande i handen när du/ni tänder på !
håll för öronen o stå en bra bit ifrån.
en stubin av krympslang brinner runt 30 sekunder.
(krympslangen köper ni på biltema. en slang ska vara GUL o litet hål. denna ska fyllas o packas HÅRT med svartkrut av bra kvalite.
täpp till ändarna på den gula fyllda slangen o värm ihop med en stormtändare. det ska bli STENHÅRT!
-stoppa in den GULA slangen, i en SVART krympslang som är 5mm, bränn även ihop den SVARTA ÖVER den GULA.
-så har ni en pålitlig stubin och ett anfo som smäller som fasen!
lycka till akta fingrar o ögon boys !
ps-trikloracetonperoxid är känsligt som FAN! snacka ni illa om dess mamma smäller det i fingrarna på er !
mvh