Citat:
Ursprungligen postat av
Johanna8908
Det sägs att man ska "skita i" mobbare. Men...det ligger väl ändå i människans natur att vilja vara omtyckt av flocken... Ifall ens mamma eller bästa vän talar illa om en och fryser ut en är det ju "enligt naturen" korrekt att vara ledsen. Genom att meditera, träna på out of body experiences och praktisera buddhism kan man nå en nivå av distans. Frågan är ifall det är hälsosamt att vara så pass disconnected från verkligheten. Är det dåligt/onaturligt för människan att "älska sig själv" trots mobbning (och då menar jag inte för arten utan för den enskilde individen)?
Beror på situation.
/Då det är sådant som skitförälder eller annan släkt och man inte behöver bo med den, då är det bäst att bryta kontakten med dem.
/UPPENBART IGNORERA är ett bra sätt, eftersom det är ett sätt att vinna över mobbare (då det inte är våldsmobbning alltså).
Men många offer är inte tillräckligt mentalt starka för att göra så, så de behöver hjälp.
/
Det finns så mycket mobbning därför att "massan" inte gör något mot mobbarna. Många gör inget för att de inte vågar,
men om de pratar ihop sig och hjälps åt, har mobbarna ingen chans...
((I skolåldern "vände jag massan" genom att visa själv att mobbare kunde stoppas, ofta genom att göra bort dem med ord INFÖR PUBLIK så "massan" skrattade åt dem och såg att det gick att stoppa dem. Ibland blev det våldsamheter. Några kompisar
-Hur vågar du slåss mot flera och mycket större??
-Det spelar ingen roll hur hårt de slås eftersom de missar...
De, som borde vara bra på att stoppa mobbning, som lärare och ungdomsledare, är ofta helkassa på det, speciellt lärare.
Då jag lett grupper har jag stoppat mobbningen snabbt, först skämtsamt genom att säga att den ende som får mobbas är jag, men om någon försöker, gör jag bort dem med skämt.
((I en skola, som jag som ung kom som lärarvikarie till, höll de på med en skrivelse för att få bort en elev för att han - bara 12 år och ganska liten - mobbade lärare. Det var ingen större fel på honom, fick ordning på honom redan första eftermiddagen. Han var bara uttråkad för han var minst 2 år före klassen. I slutet av första dagen frågade han mig t o m om jag inte kunde bli deras lärare.
Men jag fick inte ens komma tillbaka dagen efter för skolan!
I en annan skola klagade lärarna på att min klass hade för roligt!!! istället för att kopiera hur jag gjorde, då deras elever blev avundsjuka. Men där var skolledningen bra så de ringde mig även nästa gång den läraren var borta. (6-klassare så man har dem hela dagarna, så jag talade om i början på dagen vad vi skulle hinna med och om det blev tid över så skulle vi göra något roligt, så de jobbade på bra, så vi hann med sådant som klassmästerskap i luffarschack, armbrytning... Och istället för vanliga tråkiga läxförhör gjorde jag dem som någon populär frågesport på TV.
Många lärare passar inte för att vara lärare för de kan inte hantera barn...))
Citat:
Ursprungligen postat av
Galejan
Det finns ofta ett skäl till varför man mobbas. Det är väldigt sällan de snyggare, starkare eller smartare personerna i klassen mobbas. Det är i stort sett alltid den konstiga ungen med två pappor, talfel, övervikt, jättetjocka glasögon eller underliga föräldrar som är med i Jehovas som mobbas. Därför bör steg ett för att motverka mobbing vara att titta på den som mobbas. Vad gör hen för att förändra sin situation? Det finns ett personligt ansvar. Om jag kommer till skolan i pojkkläder vissa dagar och flickkläder andra dagar så ligger ju problemet till inte helt oväsentligt del hos mig själv.
Impopulär åsikt, men så är det.
BS.
Det finns inga skäl att mobba - utom att mobba mobbare d v s FÖRSVAR mot dem*.
Mobbare HITTAR PÅ "orsak" då de väljer offer. T ex rödhårig eller blyg.
Om "orsaken" tas bort, som du skriver, kommer mobbarna bara att fortsätta mobba samma eller hitta på "orsak" att mobba någon annan...
*Man kan kanske kalla det att mobba då jag stoppade en lärare, som t o m rektorn var rädd för, jag började för flera elever behövde ta nervtabletter för att våga gå på de lektionerna. Jag gjorde bort honom mer och mer till fler såg att han var stoppbar. Det slutade med att han blev utbytt.