Citat:
Ursprungligen postat av
morgonstjaernan
Allts tnk dig att du tar en pentagon och fyller den med fem pentagoner som har halva sidlngden. I Eukldidisk geometri passar de fem pentagonerna med halva sidlngden inte in i den strre pentagonen med vinklarna och dessutom blir fem pentagoner (plus den tomma ytan i mitten av figuren) strre yta n den ursprungliga pentagonen.
Jmfr bilden hr:
https://www.researchgate.net/profile...entagon-13.jpg
Men om det gick att placera in dem frn hrn lngs de yttre sidorna och i kontakt med varandra iterativt som en fortsatt fraktal skulle figurens yta vxa fr varje steg d den fr en faktor av tv i tv dimensioner blir fem gnger strre, frstr du nu vad jag menar?
D frstr jag vad du menar.
Men fr att det dr ska g ihop som du vill, s mste man ha en positiv krkning, och resultatet blir d en dodekaeder, dvs en polyeder med 12 st pentagoner som sidor.
Positiv krkning --> verskottsvinkel nr man plattar ut det.
Negativ krkning --> underskottsvinkel
Med t ex 3 st kvadrater mot samma hrn har man 90 fr lite i planet, men det gr ju att vika ihop till ett kubhrn. Men 5 kvadrater mot samma hrn funkar det med -- i ett negativt krkt 2D-plan. Beroende p frhllandet mellan sidlngd och krkningen kan man klmma in hur mnga kvadrater (eller pentagoner etc) man vill runt ett hrn.
S till sjlva principen med din id. Dvs utg frn ngon regelbunden polygon, stt ihop ett gng runt varje hrn, men s hoppar vi ver ngon p ett liknande stt som med Sierpinski.
Jag r skeptisk till att det skulle g. T ex Sierpinski ser ju likadan ut p alla skalor, men s kan det ju inte bli i ett krkt rum dr EN skala ges av rummets krkning.
----
Fast om man INTE frsker vika ihop sidorna i ditt exempel, utan hller sig till ett plant 2D-plan, s verkar det ju fungera.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/N-flake