Citat:
Ursprungligen postat av
censuria
Han hade garanterat aspbergers. Väldigt smarta människor kan ändra sig. Hitler var väldigt smart men kunde inte ändra sig = aspbergers. Alla extremister är mer eller mindre autistiska
Jag tror inte Hitler hade lyckats övertyga någon annan person med Asperger att bli nazist, i alla fall inte någon jämnårig. Om nazismen hade uppfunnits av någon annan så gissar jag nästan att Hitler hade blivit en lika fanatisk antinazist eller strasserist. Men det är en svår fråga, han var ju ganska lydig och plikttrogen under första världskriget, men samtidigt extremt motvillig att slåss för Habsburg. Frivillig tjänstgöring i Ukraina/Ryssland känns troligt alternativ för en 19-årig 2000-talshitler. Hade han fått Asperger-laserfokus på den konflikten så hade han nog inte nöjt sig med att sitta och knappa på något internetforum av det enkla skälet att det inte skulle göra någon skillnad. Han hade åkt dit och krigat istället. Men för vilken sida? Här kan ju meningarna gå isär. Å ena sidan är ju Ukraina "globohomo" enligt gängse nynazistisk retorik, å andra sidan påminner väl Ryssland om det Habsburgrike som Hitler föraktade. Dock har väl globohomo-stämpeln uppstått de senaste tre åren. Åren 2014-2022 så var det väl fortfarande nazistiskt coolt och ballt att ta värvning i Azov-bataljonen, så om Hitler hade jåjnat Azov och haft möjlighet att lära sig ukrainska så kanske han hade blivit en ukrainsk Prigozhin. Jag tror att Hitler och Prigozhin hade kommit bra överens på grund av ålderskillnaden och att Prigozhin representerade den andra sidan, så någon typ av rysk-ukrainsk allians kanske hade varit möjlig. Hade Mussolini varit tysk så hade han nog slutat som Kurt Schuschnigg, men eftersom Mussolini var italienare så fick han ha sitt silverrygg-revir söder om alperna. Putin och Hitler hade aldrig kommit överens. Putin har också Asperger och behöver en kärnvapenmissil i skallen för att sluta kriga. Prigozhin hade väl mer tänkt, "snyggt kämpat Hitler, nu sluter vi ett fredsavtal".
För en tyskspråkig Hitler så hade nog de politiska karriärmöjligheterna varit fullständigt utsiktslösa idag om han inte hade kört judeo-kristen kulturnationalism för full patte, och jag tror att det kittet är svårt att bygga någon fanatism kring om man inte är homosexuell som Douglas Murray eller bara dum i huvudet som Tommy Robinson. Flaggviftande fotbollshuliganer kommer aldrig lyckas besegra islam och jag tror inte det finns någon högintelligent heterosexuell man som tycker den nuvarande västerländska civilisationen är värd att bevara. Så 2000-talshitler kanske hade dammat av islamvurmen i bordssamtalen. Det kanske kommer en muslimsk Hitler i Europa innan det här århundradet är över. Eller en Hong Xiuquan.