Citat:
Ursprungligen postat av
ChrisLynch
Säker? Vad har du för belägg? Hade du förstått vilka aktörer som är inblandade vid en kortbetalning så hade du nog använt ett annat begrepp än bankerna.
Det är bankmaffian som tjänar på kortbetalningar japp.
När troll betalar med kort och swish så kan bankerna sparka all extra personal och stänga ner alla kontor som man gjort.
Dessutom är kontanter den enda naturliga konkurrenten för lägre årsavgifter och nya hittepåavgifter och för normal service som försvunnit helt från landet pga kortbetalande troll.
När kontanter försvinner helt har man 100%monopol och kan tillsammans höja kortköpsavgifter och alla andra avgifter + att man fritt kan trycka ännu mer låtsaspengar när alla har sina pengar på bankens konto istället för kontanter.
Har du 80 tusen kronor på kontot så kan banken låna ut 1miljon kronor till din granne och ta ränta på 1miljon. Ett stort bedrägeri som tillsammans med invandringen och höga skatter+avgifter på bostadsbyggande har manipulerat upp bostadspriserna så att de unga aldrig kan flytta hemifrån och de som kan göra det blir bankens låneslavar hela livet.
de 4storbankerna gör pga dessa saker 175000 miljoner i vinst varje år efter alla utgifter för att sälja lufttjänster och tömmer samhället på pengar.
samhällsekonomiskt vansinne som vi får betala flera gånger om både direkt till banken och genom högre arbetslöshet och mindre konsumtion=mer kriminalitet=du betalar genom skattsedeln medan bankerna tar ut pengarna ur landet och till några få konton där pengarna slutar skapa jobb för folk här.
(och då finns det folk som klagar på icas i sammanhanget pyttesmå vinster)