Citat:
Ursprungligen postat av
MrMario
Det hela började med att en tokskalle som skriver för DN klagade på för lite mångfald i Gunde Svans tv-program "Mot alla Odds".
https://www.dn.se/insandare/gundes-p...nen-i-sverige/
Flertalet av DN:s Stockholmsläsare håller med, och kräver att invandrarbarn inkl. kriminella skall bussas så vi får lite mer "färg" ute i skidspåren. Vore inte det något? Tänk en gängskjutning eller en handgranat sprängs under direktsänt Vasalopp
Svenska barnfamiljer som får inrymma i sina fjällstugor på sportlovet för att ett gäng inbussade sportlovs-somalier smyger runt o skjuter på varandra med AK47. Snopet, Svenne. Det blev ett sportlov i tragedi
https://www.dn.se/insandare/svar-bju...ka-skidsparen/
Vad tror ni, är det en strålande idé att bjuda in invandrarungdomar ut till skidspåren, svenskens sista fredade zon? Eller medför en sådan ondskefull plan risker?
Det är så jävla korkat det kan bli! En eller ett par ggr om året betalar svenska barnfamiljer, ungdomar och pensionärer dyra pengar för att om så bara för en vecka få uppleva det gamla Sverige som det var innan det förstördes! Till och med bolagen kopplade till fjällsemester förstår att när dom andra letat sig dit kommer svenskarna att sluta åka dit och gör således ingenting för att locka Ali med vänner eller släkt till sina resorts.
Man ser i svenska fjällen på sin höjd nån halvtämjd arab/neger som stapplar fram med sin genomskådat missnöjda svenska kvinna. En sån kvinna som utåt fortfarande inte är beredd att kapitulera för släkt och bekantskapskrets att hon gjort ett galet val i livet men inte längre kan lura dig själv. Och det är naturligtvis detta svenskar betalar för! Annars kan man ju med fördel åka till alperna eller Nordamerika istället.
Om inte SkiStars aktie sjönk i samma ögonblick som tv-programmet sändes så lär den göra det när programmet får den effekt som skaparen av programmet hoppas på.
Om man ska se nån ljusglimt i det hela så är det ganska roligt att araber/negrer anses så omöjliga att lära åka skidor så det görs ett program om det. Kan verkligen se alla öppna hjärtan sitta framför tv:n och dra kommentarer som ”det kan väl ändå inte gå” ”hur ska Gunde kunna lära dom” ”otroligt! Dom klarade att åka en liten bit av ett lopp”. Det är klart som fan att dom kan lära sig åka skidor!! Men det är inget vi vill att dom ska lära sig!