Citat:
Ursprungligen postat av
Powercharge
Jag har kört ca 5000mil i tjänsten under 2024
Förde allt på laptop som senare blev utbytt och glömde spara kör journalerna . Ännu värre att vi bytt affärssystem så jag har inte åtkomst till exakt vilka kunder / datum som blev besökta .
Skickar annars varje år i december in alla kör journaler till arbetsgivaren istället för månad för månad .
Det gick inte i år men chefen är nöjd då det inte varit några avikelser från föregående år
Är det bara att glömma att göra några avdrag på deklarationen och bita i det sura äpplet det här året ? Hur hade ni gjort ?
Så länge de inte kontrollerar din deklaration så är det lugnt men om de nu skulle göra det så ska du skicka in journaler för ett par år bakåt i tiden om de är riktigt griniga (tror de kan kräva tre eller fem år tillbaka) Kan du skicka in en journal som stämmer överens med vad du brukar åka och kanske kan du kolla soppakvitton vart du varit och lägga in kundbesök efter det.
Får du bara milen ok på en trovärdig nivå så är det lugnt.