Haha då förstår man varför VSK fick sex gula kort i förra matchen mot självaste Utsikten som dessutom var det motståndet som utdelade mest efterslängar och tjuvnyp av alla motståndarlag
Man satt och undrade under matchens gång var fan alla kort kom ifrån men det förklarades nu.
Det ska alltså inte vara fair play gällande vilka som presterar bäst resultat på planen. Jag fattar👍
Edit;
Två lag har presterat likvärdigt fram till den avgörande matchen dem emellan.
Det ena laget (storklubben) har hemmamatch och går vidare från gruppen på ett oavgjort resultat.
Det andra laget med samma poäng har bortamatch men får inte gå vidare ur gruppen utan att vinna. Och ges heller inte möjlighet att sättas på prov genom straffläggning.
Fast du kan inte ha straffläggning i reglerna eftersom det inte är säkert att lagen som gör upp om att gå vidare möts. Förutsättningarna var klara innan gruppspelet började.
Varsågod
Det hade känts som att bli rövknullad för andra gången nere på stadion i Malmö, med tanke på att förra mötet där avgjordes på säsongens mest uppenbara off side.
Så detta känns mer fair ja.
Snubben sitter är glad över sin vinst samtidigt som Finlandsfärjan åkte ut. Bra supporterskap.
Ja. Kan inte förstå att man kan glädjas över de pengarna. Spelar aldrig på mitt VSKs matcher. Vinner de är man glad ändå. Förlorar de skulle de kännas som ett svek att ha spelat på motståndarna.