Citat:
Ursprungligen postat av
p00nino
Förstår inte modereringen på Flashback.
Såna här meningslösa trådar tillåts, men när jag gör en tråd om att Petter Stordalen är Ulf Kristerssons gay alter-ego blir den låst. Fyfan!
Till TS, du är inte den första som tänkt detta:
https://en.wikipedia.org/wiki/Qualia
Nämen tackar

Meningslöst kan det ju knappast vara med den ingången? Jag intresserar mig för den subjektiva upplevelsen av en stark känsla. Jag är inte intresserad av eventuell stimuli utifrån utan enbart den kroppsliga upplevelsen i hur/var den känns och vad den ger för mentala bilder.
Jag tror att det lätt blir att man bara sätter etikett på en känsla och kanske egentligen distanserar sig från den på det sättet. Därför vill jag veta mer om hur det faktiskt är där och då för andra.
Hur känns det för dig när du är riktigt arg? Eller bitter? Hur känns bitterheten? Gnager den i skelettet? Kryper det i huden? Vad gör den med din hållning? Din andning?