Citat:
Ursprungligen postat av
FetOrvar
Sedan 1988 så har Sverigedemokraterna kritiserat alla dom andra partierna för deras extrema invandringspolitik. Nu när Sverigedemokraterna själva sitter vid makten så fortsätter dom att dela ut cirka 100 000 uppehållstillstånd varje år. Sverigedemokraternas väljarstöd utgör 40% av regeringsunderlaget och partiet borde därför ha enormt mycket att säga till om när det kommer till regeringens politik.
Trots detta så delar SD/regeringen ut nästan dubbelt så många uppehållstillstånd som Göran Persson gjorde i början av 2000-talet. Detta gör tidöregeringen till en av dom mest extrema regeringarna i Sveriges historia när det kommer till invandringsnivåer, endast Fredrik Reinfeldt och Stefan Löfven bedrev en lika extrem invandringspolitik.
Hade ni SD-väljare räknat med att en regering med stöd av SD skulle släppa in så många invandrare? Varför håller inte SD sitt vallöfte om det utlovade paradigmskiftet?
Sverigedemokraternas migrationspolitiska talesperson Ludvig Aspling intervjuades i Riks och där försökte han försvara Sverigedemokraternas höga invandringsnivåer samtidigt som han sa sig vara osäker på om det kommer ske någon minskning av invandringen under mandatperioden.
Det var svårt för Göran Persson att dela ut upphållstillstånd till utlänningar som inte invandrade, så svårt att nog inte någon skulle klarat av det, inte ens Reinfeldt.
Du har svårt att skilja på att släppa in invandrare och att ge uppehålsstillstånd.
vilka data förlitar du dig på?
Vänligen bifoga i tråden.