Citat:
Polisen uppmanar fastighetsägare att göra egna provköp hos thaisalonger.
Sju thaisalonger i Örebro hyr lokal hos Öbo, som är öppna för idén med egna stickprov för att se om sex säljs i deras fastigheter, rapporterar Hem och Hyra.
Sju thaisalonger i Örebro hyr lokal hos Öbo, som är öppna för idén med egna stickprov för att se om sex säljs i deras fastigheter, rapporterar Hem och Hyra.
https://www.na.se/2025-02-19/polisen...ill-stickprov/
Betalannons tyvärr. Men polisen uppmanar alltså det lokala fastighetsbolaget ÖBO att göra stickprov för att se om det säljs sexuella tjänster i thaimassagesalongerna i deras fastigheter.
1. Är detta en bra metod? Skulle det kunna vara fråga om diskriminering då det specifikt verkar rikta sig
mot thaisalonger?
2. Hur långt måste ett sådant stickprov gå för att man ska kunna leda i bevis att det faktiskt försiggår
försäljning?
3. Anses detta enbart som ett problem om det finns kunder? Låt säga att de sätter upp stora
neonskyltar som basunerar ut att här kan man få Happy Endings och lite till om man vill och man
ställer någon snygg tjej i skyltfönstret som lite förföriskt i kortkort dansar och ler.
Eftersom det inte är olagligt att sälja sex så borde ju detta egentligen inte vara något problem och
ingenting som polisen borde tycka något om.
Vad säger ni? Vad tycker ni om dessa metoder som polisen har och nu även vill att fastighetsägare ska anamma? Vad skulle hända om fastighetsägaren skickar en medarbetare som blir så till sig i trasorna att han inte kan stoppa det överenskomna? Finns säkert massor med frågeställningar som kan vara kul/intressanta kring detta. Kanske något som kommer att stå som möjliga arbetsuppgifter i jobbannonser framöver.