Läkartidningen 2025-02-27: Våldtäktsmisstänkt läkare ska ha fortsatt arbeta under avstängning
Citat:
Första gången som FS, verksamhetsområdeschef för nära vård och hälsa, fick höra talas om misstankarna mot mannen var i april förra året, efter att en av regionens vårdcentraler blev kontaktad av polis.
...
Efter att ha varit i kontakt med polisen skrev han till Ivo på nytt i januari för att informera om att man nu fått bekräftat att läkaren under sin avstängning arbetat i Region Stockholm. ... Exakt var mannen ska ha arbetat under avstängningen har han inte lyckats ta reda på.
...
Han tycker också att det är synd att ingen vårdcentral hört av sig till Region Uppsala för att få referenser om mannen.
Om Stockholmskliniken inte efterfrågade referenser, är det en klinik där den misstänkte har kontakter, eller var de bara desperata och behövde en hyris snarast. Med tanke på att åklagaren inte heller vet vilken klinik det rör sig om har kliniken ju inte kontaktat polisen själva. Kanske hade han slutat där innan han häktades och de är ovetandes.
Hur lång tid kan utredningen tänkas ta?
Läkarförbundet var snabba på att ta ned intervjun med honom i intervjuserien om olika läkares viktigaste frågor, men Google har kvar den cachade bilden på honom med citatet
"Det är viktigt att man ska få vara sig själv både privat och på jobbet" som numera låter ännu mer bisarrt. Jag har svårt att besluta mig vem jag tror tog initiativet till att intervjua just honom, han eller facket, med tanke på hans lättgooglade bravader på Fyrishov. Men som min gaykollega-vän sa -
"visst, han är creepy och jävligt tveksamt val att intervjua, men man antar ju inte att kollegor våldtar sina patienter..."