2025-02-09, 11:09
  #17065
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PainfulVacuum
Tack, men fel video!
Vi diskuterade ett uttalande från Bröms där TV4 skriver:
"Enligt Bröms har det bara avlossats ett skott efter att polis konfronterat gärningsmannen – det när han tog sitt eget liv."

(https://www.tv4.se/artikel/7J3gG1R4t1xHlGZHR0qxWE/nya-uppgifterna-efter-massakern-kropparna-lag-utspridda-oever-stor-yta)

Jag undrar om ordet ett är ett korrekt citat eller en egen tolkning av reportern.

Kan Rickard ha hunnit få iväg mer än ett skott i sig själv?
Visst hade han ett vapen som kunde skjuta flera skott i sekunden?

Det räcker med ett skott om man stoppar hagelbössan i munnen...
Citera
2025-02-09, 11:09
  #17066
Medlem
Hurt-Åkes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enders.Aldebrink
Så här är det alltid så det är inget nytt.
Hade vi haft kvar landssorg hade det också lagts fram nu.
Jag tycker statsministern gör det bra. Han gör sitt jobb. Konstigare än så är det inte.
Nåt som däremot blivit för mycket sedan dag 1 är medias gottande i tragedin och det lär tyvärr fortsätta.

Precis. Det följer standardprotokollet. Men det är inte lätt för 13-åringar i tråden att veta vad som är standard.
Citera
2025-02-09, 11:09
  #17067
Medlem
I gårdagens medier klargör TV4 varför de är övertygade om att en person skriker ni ska ut ur Europa. Folk här som har tillgång till avancerad ljudutrustning och ljudprogram kan ju roa dig att själva analysera. Länk till Medierna https://www.sverigesradio.se/avsnitt/masskjutningen-i-orebro-om-aftonbladets-etiska-overtramp-och-kritiken-mot-tv4s-ljudanalys
Citera
2025-02-09, 11:10
  #17068
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Kanske för platsen har stor betydelse för honom?
Har var mobbad och vill hämnas mot skolan, skit samma vilka som går där nu.
han har aldrig gått på risbergska så jävla underligt resonemang, hämnas på en skola han aldrig gått på.
därför e det relevant med vilka som går där idag. han hade betydligt fler skolor närmare sig än risbergska o massa myndighetskontor
Citera
2025-02-09, 11:10
  #17069
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av karlinge
Helt rätt. Visa alla incels som tänker som Rickard, vad som händer med familj, vänner och släkt om man genomför något sånt här.

Nu får dom gömma sig och lida resten av livet för att dom har hans ruttna efternamn. Namnbytet funkade inte.

Föräldrar och syskon får väl helt enkelt byta till Andersson.
Citera
2025-02-09, 11:12
  #17070
Medlem
SloppySecondss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knor
Förhoppningsvis kommer mer om hur han levde snart ut så att spekulationerna minskar
- Var pengarna kom ifrån
- Vad han köpte för pengarna
- Varför han inte syntes runt bostaden
- Vad som fanns i bostaden
- Hans aktivitet online
- Hans telefonsamtal
- Hans e-post, chattar mm
- Kontakter med andra människor, såsom: föräldrar, bekanta, frisör, tandläkare, läkare, myndigheter
Hur han förflyttade sig från Storgatan 53 till Risbergska (Norr till Väster) med 3 vapen och 10tal magasin.
Ingen såg honom förflytta sig? (Med tanke på klädsel och väska)

14 Minuter cykel / 9 Minuter med bil, 57 minuter att gå.
Storgatan 53 59.282991547454856, 15.22055562541955
Risbergska skolan 59.27085870498252, 15.16421555661349 bredvid Entré-skolan. (Han var inte ute efter barn eller invandrare)
Citera
2025-02-09, 11:14
  #17071
Medlem
Angående det här med att ingen polis sköt.

Hade jag gått in och blivit beskjuten men inte kunnat se genom röken, så hade jag ju skjutit i taket eller dylikt så länge för att inte ge GM det övertaget, visa att vi är här och bangar inte för att skjuta ,har vi nån polis härinne?
Citera
2025-02-09, 11:14
  #17072
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Artyg
Det finns intressanta motargument i detta som tyder på att vi behöver ha is i magen och inte dra allt för stora slutsatser om motiv som vissa i tråden verkar göra.
GM påstås ha problem med logiken och mentala, så detta inlägg och alla andra inlägg som försöker följa logik kanske faller platt.

Argumenten nedan är blandade för/emot motivet om att det var riktat mot invandrare. Ni får själv avgöra vilket som faller vart. Vi kan inte använda "logik" i enda stunden sen i andra stunden hävda att GM har brist på logik/svårt med det mentala i andra stunden.

  • Den enda etnisk svenska (Ev*-Len*) hade färgat sitt hår svart. Bakifrån ser hon alltså ut som en invandrare. Eller om hon försöker skydda/dölja ansiktet genom att lägga armar på (inte ovanligt när man lägger ner sig och gömmer/skyler sig), då ser hon också ut som en invandrare. Vissa här tror att GM ställt alla sinna offer på rad och analyserat de under perfekta förhållanden för att avgöra deras etnicitet.
  • Argumentet om att det saknas ett "manifest". Vi vet att GM hade autism och misslyckats grovt med skola och komvux. Varför tror vi att någon som fallerat skolan så hårt vill/kan yttra sig genom ett manifest? Det pratas också om att GM hade mentala problem och svårt att fatta logiska beslut, så varför försöka man följa logik och peka på avsaknad av manifest när vi ständigt pratar om GM som en person som har svårt med det mentala och logiken?
  • Valet av plats fyller inte stort symbolvärde för ett rasistiskt motiv. Vill man skjuta invandrare bör det första ställen man väljer vara typ en moské eller köpcentrum i förorten (känner inte till Örebro men ni har säkert sådana). Varför väljer han en plats där han själv studerat innan?


Vad jag tycker är tydligt är att det finns inga solklart motiv. Om han var ute efter preja sin föregående skola så kommer statistiskt många kvinnor/invandrare att löpa offer. Å andra sidan var det kanske just därför han valde platsen.

Vi vet inte.

Angående hårfärg vill jag bara poängtera att minst en av damerna verkar ha varit gråhårig, tror det var Camilla. Inte så konstigt som 50-plussare. Svårt att se nationalitet när håret är grått/vitt. Facebookbilder säger inte jättemycket om dagsstatus på hårfärgen.
Citera
2025-02-09, 11:14
  #17073
Medlem
Artygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av .-.-.-.
Som nästan alltid väljer en GM en plats hen känner sig bekväm med och har hyfsat enkel tillgång till. Så enkelt är det faktiskt.

Håller med men låt oss vara ärliga. Han skulle inte leka hide-and-seek där. Han ville peppra ett dussintal sen ta sitt liv.

Vilken folksamling som helst hade resulterat i samma antalet offer. Hade hade kunnat skjuta sina grannar om vi ska tro att "platsen är familjär" är så viktig.

Valet av plats hade ingen signifikant symbolik för att vara rasistiskt motiverad. Eller så hade det just det då han pluggat där och han vet att många invandrare finns där. Alla argument som förts fram om motiv går att motargumentera rätt enkelt, det är lite vad jag vill lyfta fram. Oavsett sida.
__________________
Senast redigerad av Artyg 2025-02-09 kl. 11:17.
Citera
2025-02-09, 11:15
  #17074
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jugbandblues
även tunga keramiska västar av de högsta skyddsklasserna har svårt med 30-06 och liknande kaliber. någon möp kan säkert förklara bättre, men det är troligen en vettig avvägning som polisen gör eftersom det i de flesta situationer rör sig om mer finkalibrig ammunition.


Jo det stämmer. Men brottslingar och galningar verkar mer och mer ha kraftigare vapen.
Om ett sånt här dåd sker ute på landet, ska då de vanliga poliserna behöva vänta 2 timmar på insatsstyrkan?

Är det inte rimligt att varje polis har mer kraftig utrustning i bilarna att ta till vid behov ?
Citera
2025-02-09, 11:16
  #17075
Medlem
Artygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Florman
Angående hårfärg vill jag bara poängtera att minst en av damerna verkar ha varit gråhårig, tror det var Camilla. Inte så konstigt som 50-plussare. Svårt att se nationalitet mär håret är grått/vitt. Facebookbilder säger inte jättemycket om dagsstatus på hårfärgen.

Yes och vi gör den analysen baserat på bilder i bra ljus som vi analyserar i lugn och ro. Vi vet inte vilken analys GM gjorde. Kanske begärde han 10min ansiktsanalys av Camilla innan hon strök eller så täckte en invandrare om henne och båda rök. Alla argument vi lyfter fram visar på hur lite vi vet och att alla argument om motiv är så tafatta.

Siffrorna på offer kan vara ett resultat av specifikt utvalda offer eller att offertypen korrelerar starkt med val av plats.
__________________
Senast redigerad av Artyg 2025-02-09 kl. 11:19.
Citera
2025-02-09, 11:16
  #17076
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svempa2014
Det räcker med ett skott om man stoppar hagelbössan i munnen...

Självklart! Det jag fiskar efter är att vittnen säger (enligt tråden) att skottlossningen har börjat om efter en paus på ca 20 minuter. Om det hörs ETT skott efter 20 minuter, uttalar man sig då att skottlossningen börjat om?

Har han lyckats få iväg 2-3 skott så känns formuleringen från vittnena mer korrekt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in