Citat:
Ursprungligen postat av
Mellanting
Jo han hade varit inskriven där i tre omgångar, senast 2021. Sannolikt ett aktivitets krav från Socialtjänsten för att bibehålla sin försörjning. Verkar inte ha fullföljt några kurser med betyg.
Tänker att det måste ha varit rätt vidrigt för honom att tvingas studera där om han nu hade extrem social fobi och andra diagnoser.
Ja, men man måste samtidigt anstränga sig för att hålla sig anställningsbar. Man kan inte förvänta sig att samhället ska försörja en person i hela livet. Man har då två val, hitta en arbetsgivare som är beredd att anställda även om man inte har slutfört gymnasiet eller också komplettera sina betyg så att man har tillräcklig kompetens för att kunna bli anställd.
Frågor:
1. Om du var arbetsgivare, skulle du anställa någon som är 20, 25, 30 eller 35 år som inte har gymnasieexamen?
2. Skulle du anställa någon som är 35 år men aldrig någonsin haft ett arbete.
3. Tycker du att en person som är 20 år och inte har gått färdig gymnasiet ska bli försörjd i 50 år tills det är dags för pension?
4. Hur tycker du att samhället ska ta hand om en person med sociala fobier?
Som jag ser det så är det att träna bort dessa fobier genom förskola, grundskola, gymnasieskola och fritidsaktiviteter så att man känner sig tillräckligt trygg för att vara en del av samhället.