Citat:
Ursprungligen postat av
Glostrup
Konspirationsteoriernas lockelse ligger ju i att de bygger på korn av sanning, som sedan dras ut till alltmer osannolika samband och kopplingar till andra (ännu värre) konspirationsteorier. Det finns vissa enklare konspirationsteorier som har visat sig vara sanna, och det tar tyvärr vissa konspirationsfanatiker som bevis för att alla konspirationer är sanna.
Konspirationsteorier har väldigt mycket gemensamt med religion, eftersom båda trossystemen kräver att den troende måste åsidosätta även basala tvivel för att helt kunna följa religionen/teorin. Man måste alltså förkasta även uppenbara sanningar, och istället bekänna sig till samband som är uppenbart falska. För att detta ska vara möjligt så krävs det att den troende känner ett ”högre syfte” med sin tro, att h*n är mer upplyst, mer informerad eller på annat sätt bättre än den som inte tror. Detta resulterar snabbt i en extrem polarisering gentemot de som (med rätta) ser med skepsis på de extremt svaga och långsökta länkar som alla komplicerade konspirationsteorier bygger på, och den polariseringen förstärks mer ju djupare in i konspirationsträsket en person sjunker.
För många blir konspirationsteorierna, precis som många sekter, en total återvändsgränd eftersom att börja ifrågasätta grunderna i teorierna (eller religionen) är samma sak som att ifrågasätta allt man har gjort de senaste åren. En typ av sunk cost fallacy som mentalt i princip tvingar konspirationsteoretikerna att inte börja tvivla, eftersom det skulle kullkasta hela deras livssyn och tvinga dem att fundera över varför de har kastat bort tid, relationer och pengar på något som bara är rena påhitt.
Man ska tvivla på det mesta, men inte allt. En enkel tumregel är att de som tvivlar på allt är tokiga, liksom de som inte tvivlar på något alls.
Instämmer med ditt resonemang. En ytterligare observation är att personer som säger att välden är på ett visst sätt i enlighet med en eller flera konspirationsteorier inte beter sig som om det vore sant. Det finns få undantag och tur är det.
En person säger veta att exempelvis stora delar av världen nu är förgiftade med covidvaccin, responsen är att sitta och dela memes i olika grupper och sociala medier och gotta sig i att man vet sanningen. Om detta verkligen vore sant och personen på riktigt trodde på det står denna person inför en apokalyps skulle jag förvänta mig en mycket mer drastisk och våldsam reaktion. Denna felriktning får mig att tänka att detta handlar om något annat. Fenomenet hamnar närmare vad jag har observerat hos fundamentalistiskt religiösa människor. Det är inte människor jag vill ha nära mig själv eller personer jag bryr mig om.
Självfallet finns organisationer, grupperingar av olika slag samt individer som sätter sitt eget före andras. Vissa går så långt att de förstör något enormt för resterande människor. För mig räcker det med det vardagliga. Exempelvis volkswagens fusk med diselmotorer eller tobaksindustrins lobbying kring tobaks negativa hälsoeffekter.