Citat:
Ursprungligen postat av
Diamondgrit
Sådär kan man inte resonera. Det enda sättet att visa något liknande är att ta fram statistik: om du kan visa att automatväxlade bilar är med i färre olyckor än manuellt växlade bilar så javisst.
Jo, det är just så man kan resonera.
En företeelse som inte kräver en massa samtidiga manuella inputs från individen för att detta istället sköts av automatik anpassad för aktuellt ändamål, är i grunden säkrare än om det måste göras helt manuellt av individen.
Ju mindre saker vi måste belasta hjärnan med i varje enskilt ögonblick ger mer kapacitet över till det som är mest kritiskt för stunden.
Det är vetenskapligt belagt och förklarat att t ex så kan människans sinnen ”klippa bort” viss info om det blir för mycket info samtidigt. Detta kan t ex vara orsaken till att människans synsinne totalt kan missa ankommande fordon i en korsning, fast sikten är ok, för att hjärnan i det ögonblicket ha en massa annat den måste ha koll på och utföra, så vissa saker kan råka filtreras bort i vissa ögonblick.
Det enklaste sättet att minska risken för att sådant kan ske är att inte belasta hjärnan lika mycket i sådana situationer, vilket t ex i många fall kan göras med automatiska system av olika slag.
Jämför med flyget.
De har väldigt höga krav på piloterna, och lång avancerad utbildning. Ändå så handlar en absolut majoritet av olyckor inom flyget om pilotfel, individens fel, inte själva tekniken, eller automatiken.
Och flyget har blivit extremt mycket säkrare med tiden och alla de avancerade och automatiska hjälpmedel och system som införts.
Exakt samma sak handlar det om i bilar och trafik med. Skulle vi minska behovet av individens inputs för att färdas i trafiken, och låta automatiska system sköta den biten, så skulle trafiken bli säkrare. Detta för att det nästan alltid är individen, förarens beslut och manövrar som är grunden till olyckor, inte tekniken/automatiken.
Så, en bil med automatiskt växellåda är i sig generellt sett ett säkrare alternativ för trafiksäkerheten än en manuell, just därför att det är mindre saker att behöva hantera och manövrera samtidigt som man ska ha koll på och utföra en massa annat. Men, om föraren, individen, själv väljer att göra fel saker på fel sätt, så kan denne rasera den trafiksäkerhetsmässiga fördelar som t ex automatväxellåda ger.
Ungefär samma sak som att 4WD är säkrare ur trafiksäkerhetssynpunkt än 2WD, om dessa framförs så som trafiklagar säger, men om föraren beslutar att utnyttja fördelarna med 4WD för att kunna köra fortare/offensivare så kan det ju leda till att de trafiksäkerhetsmässiga fördelarna sabbas och det istället t o m kan bli högre risk. Men det är ju förarens fel, inte 4WD i sig fel.